НЯКОИ КОМУНИСТИ СЕ ПРЕНАСОЧИХА КЪМ БАНДИТИЗМА, КАЗВА ДОКЛАДЧИКЪТ ЗА БЪЛГАРИЯ ВЪВ ФРЕНСКИЯ СЕНАТ
Не давам никакви оценки, а просто правя най-обективния възможен анализ на положението в страната ви – това казва докладчикът за България във френския Сенат Емери дьо Монтескьо в специално писмо до Портал ЕВРОПА.
Портал ЕВРОПА се обърна със запитване към докладчика във връзка с една от тезите в текста, който беше представен в Сената на 7 юни: в частта му за правосъдната система и борбата с престъпността, докладът обяснява разликата между напредъка на България и Румъния с различните условия, при които са протекли преходните периоди в двете страни. В текста се казва: “В България, под претекст за скъсване с миналото, се случиха сурови чистки в съдебната система и бяха изключени всички тези, които са могли да имат връзки – впрочем неизбежни навремето за прокурорите – с комунистическата партия. Страната продължава да понася последствията от това, още повече предвид факта, че определен брой полицаи, отзовани от вътрешното министерство, преминаха към бандитизма – какъвто изглежда не е случаят в Румъния.”
На въпрос на Портал ЕВРОПА, дали според него България не е трябвало да деполитизира навремето правосъдието и полицейските си служби, сенаторът обяснява, че никога не е имал никакво намерение да хвали комунизма. “Точно обратното, (в доклада си – бел.ред.) отбелязвам, че някои комунисти се пренасочиха към бандитизма”, допълва той.
Емери дьо Монтескьо казва, че е изготвил своя доклад при същите условия, при които е бил докладчик за страната ни и през 2000 година. “Тогава всички прецениха, че констатациите ми са твърде сурови.” Сенаторът смята, че с разликите между изводите в сегашния му доклад и оценките му от преди 6 години може “да се измери пътят, извървян от България” за този период.
Припомняме, че през 2000 година в България управляваше правителството на Иван Костов, а сега управлява кабинетът на Сергей Станишев. Портал ЕВРОПА запита Емери дьо Монтескьо дали според него румънският напредък може да се обясни с факта, че там управлява дясно реформистко правителство.
“Далеч съм от това, да се произнасям за едно или друго правителство, ляво или дясно. Не това е ролята ми и съжалявам, че думите ми биха могли да бъдат интерпретирани в един или друг смисъл”, коментира сенаторът.
На 7 юни във френския Сенат бяха представени докладите и за България, и за Румъния. Както Портал ЕВРОПА вече писа, докладчикът за Румъния Андре Феран казва, че Букурещ е реално много по-напред от София и отбелязва поименно заслугите на министърката на правосъдието Моника Маковей. Андре Феран подчертава, че Румъния е франкофонска страна, както и че президентът Траян Бъсеску е отишъл в Париж да се срещне с френския държавен глава Жак Ширак седмица преди представянето на доклада му.
Портал ЕВРОПА попита сенатора защо, докато е бил в София, не бил приет от президента Георги Първанов, oт министъра на правосъдието Георги Петканов и от министъра на вътрешните работи Румен Петков – а само от неговия заместник Бойко Коцев.
“Г-н Румен Петков не беше в България по време на моето посещение у вас. Тъй като имах среща с г-н Станишев, не беше задължително да се срещам и с президента на републиката”, заявява сенатор дьо Монтескьо пред Портал ЕВРОПА и не уточнява причината, поради която не се е срещнал с Георги Петканов.
Емери дьо Монтескьо благодари на Портал ЕВРОПА за интереса към доклада му за България и за възможността чрез нас да опровергае “едно евентуално недоразумение”.
Цялото му писмо до Портал ЕВРОПА, както и пълния текст на доклада и последвалия дебат между сенаторите за готовността на България да стане член на ЕС, вижте на френскоезичната версия на Портал ЕВРОПА.
Утре, 20 юни, Комисията по външни работи на френската Национална асамблея ще разгледа ратификацията на присъединителния ни договор, на 27 юни ще е дебатът в пленарната зала, а през октомври Сенатът трябва да ратифицира документа. Вижте най-подробната таблица за ратификационния процес в рубриката "Портал ЕВРОПА представя".