ЕК ЩЕ ИЗПРАЩА ВИСШИ СЛУЖИТЕЛИ НА СТАЖ В ПЕКАРНИ И ДЪРВОДЕЛСКИ РАБОТИЛНИЦИ
Европейската Комисия ще изпрати 350 от висшите си служители на едноседмични стажове в малки фирми - като пекарни и дърводелски работилници - за да научат за дребния бизнес, за когото те подготвят европейски закони, съобщава EUobserver.
Комисарят по индустрията Гюнтер Ферхойген представи инициативата вчера, като обяви, че първите 50 служители ще заминат на практика в различните европейски държави още през тази година.
„Не ни трябва политика на стоене в кули от слонова кост”, коментира предложението Ферхойген, като според него подобен опит „от първа ръка” ще помогне на служителите на комисията да разберат по-добре проблемите на дребните предприемачи и да се превърнат в техни „посланици”.
Фирмите, които ще приемат европейските служители, са избрани от три общоевропейски индустриални групи, които в миналото често са критикували ЕК за фокусирането върху едрия бизнес при определянето на политиката.
Мари-Елизабет Руслинг от Eurochambers, една от групите участващи в проекта, заяви: „Това е една малка крачка и остава да се направят още много неща за да може законодателството да започне да отразява интересите на дребния бизнес”.
Тя добави, че пилотните проекти, предшестващи официалното започване на кампанията за стажове, са показали, че много често европейските служители са изненадани от критичните въпроси на бизнесмените, за които те иначе отговарят в Комисията.
„Те очакваха главно да се оглеждат наоколо и да открият как работят малките фирми в различни сектори на икономиката, оказа се обаче, че трябва да обясняват на домакините си начина, по който се взимат решенията в Брюксел”, добави Рослинг.
Портал ЕВРОПА припомня, че през миналата седмица финансовите министри на ЕС по предложение на финландското председателство значително орязаха бюджета за служителите Европейската Комисия. Хелзинки поиска да бъдат съкратени 1 700 места на служители в Еврокомисията за следващите 7 години. съкращенията се отразяват негативно и на броя на местата, които трябва да бъдат заети от служители от новите страни-членки и от очакващите присъединяване България и Румъния.
Депутатите в Европейския Парламент не успяха да се споразумеят за приоритетите в бюджета за следващата година, като една от най-конфликтните точки е именно бюджета за служителите.
Предложението на Ферхойген явно цели да се направи опит за повишаването на ефективността на Комисията при евентуалният орязан бюджет.