ЕС РАЗДЕЛЕН ЗА РОЛЯТА НА СОЛАНА В БЛИЗКИЯ ИЗТОК
Финландското председателство отговори на искането на френският президент Жак Ширак за по-голямо участие на ръководителят на дипломацията на ЕС Хавиер Солана в решаването на кризата в Близкия Изток. Финландия посочва, че не всички европейски страни са съгласни с ролята на Солана, съобщава EUobserver.
Миналият четвъртък Ширак изпрати писмо на финландският премиер Мати Ванханен, в което призовава за по-голяма роля на Хавиер Солана в договарянето на устойчиво примирие в района при продължаващото насилие между Израел и Хизбула в Ливан.
“Мисията” на Солан трябва очертае “усилията, които може да направи ЕС за постигане на спад на напрежението, както и за условията на устойчиво примирие”, според френския президент.
“Гражданите ни няма да разберат ако ЕС не предприеме действия на политическо ниво по отношение на разиграващата се драма, като се има предви, че Европейския Съюз винаги е осигурявал балансираният му глас да бъде чут в Близкия Изток”, продължава писмото на Ширак.
Без да отговори директно на френските предложения, Ванханен написа вчера отговор, в който посочва, че “финландското председателство напълно подкрепя работата на върховният си представител Хавиер Солана, който действа от името на ЕС”.
“Г-н Солана прави всичко по силите си да представи политически инициативи, целящи да решат кризата и да регулират мирния процес в Близкия Изток”, се казва в писмото, като се добавя, че “ЕС трябва да остане начело на усилията за намиране на изход от кризата”.
Френски дипломат нарече отговора на Хелзинки “окуражителен”, тъй като показва, че “всички са съгласни, че Солана има ясни пълномощия”.
Според други европейски дипломати “полугласната реакция на председателството е израз на факта, че на всички страни са готови да дадат на Солана толкова важна роля”.
Според него Великобритания не би се съгласила на това, като добавя, че “няма единодушие по въпроса как трябва да се действа по проблема с Близкия Изток”.
Британски дипломат отговори на тези обвинения, като заяви “Много сме доволни от действията на г-н Солана досега”.
Френски дипломати обясниха, че писмото на Ширак цели да “насърчи” Солана да бъде “Г-н ЕС” в региона, тъй като страните от Близкия Изток се оплакват, че трябва да посрещат наплив от дипломати от различни ръководства на ЕС, страни-членки, както и от Европейската Комисия.
Проблемът с идеята за един вид външен министър на ЕС среща неодобрението на редица страни от блока, според които това е въвеждане на части от общата конституция, която предлага създаването на общ външен министър на блока. В същото време малките страни-членки се оплакват, че Солана действа извън техния контрол.