ЕС ПОСТИГНА ТРУДНО СЪГЛАСИЕ ЗА ПРИЗИВА КЪМ БЛИЗКИЯ ИЗТОК
След многочасови дебати външните министри на ЕС се съгласиха да призоват за "незабавно спиране на враждебните действия" между Израел и Хизбула, съобщава Euobserver.
По време на извънредната среща в Брюксел вчера се проведоха продължителни дискусии по въпроса дали да се призове за незабавно спиране на огъня между двете страни, идея на която Израел и САЩ се противопоставят, ако Хизбула не даде гаранции за сигурността.
Присъединявайки се към Израел и САЩ, Великобритания, Германия, Полша, Чехия и Холандия се противопоставиха на текста, предложен от финландското председателство, който призовава за "незабавно примирие" и бе подкрепен от Франция и Испания.
Накрая страните-членки подкрепиха следния текст: "Съвета на ЕС призовава за незабавно спиране на враждебните действия, което да бъде последвано от трайно примирие".
Запитан за разликите между "примирие" и "спиране на враждебните действия", финландският външен министър Ерки Туомиоя заяви: "от гледна точка на хората, които са под заплаха няма разлика".
Френският външен министър Филип Дуст-Блази, който призоваваше за незабавно примирие, заяви че е постигната победа, тъй като няма разлика между двата термина.
Германия, обаче се дистанцира от позицията на Париж, като външният министър Франк-Валтер Щайнмайер обяви, че "спирането на враждебните действия не е същото като примирие". Според него спирането на насилието е плавно удължаване на обявеното от Израел 48-часово спиране на въздушните удари, последвано евентуално от подобни стъпки от страна на Хизбула, което на по-късен етап може да доведе до примирие.
Ръководителят на европейската дипломация Хавиер Солана внесе в последния момент промяна в предлаганият от Хелзинки текст, като настоя да се посочи, че Хизбула, а не Израел е започнал насилието.
Фразата "Съветът осъжда ракетните атаки на Хизбула срещу Израел" бе поставена преди заклеймяването на смъртта на невинните граждани и служители на ООН от израелските удари.
Страните-членки освен това призоваха Съвета за сигурност на ООН "спешно да се събере за да определи политическа рамка за постигане на трайно решение, подкрепяна от всички страни, която е необходима предпоставка за разполагането на международни сили".
Франция, която е постоянен член на Съвета за сигурност, получи подкрепата на останалите страни за черновата си за резолюция, в която се казва, че силите на ООН трябва да бъдат разположени, след като Израел и Ливан се съгласят по принцип на примирие.
По въпроса за международните сили министрите заявиха, че "Страните от ЕС са показали готовността си да помогнат в такава операция заедно с международните си партньори".
Франция, Италия, Испания, Швеция и Дания заявиха, че имат желание да осигурят войници, но Великобритания, Германия и Холандия дадоха да се разбере, че са претоварени с участието в мироопазващи операции в други точки на света.
Портал ЕВРОПА припомня, че на вчерашната среща в Брюксел участва и българският външен министър Ивайло Калфин. Той определи като "балансирана" приетата декларация. Според него по този начин Европа не взима страна в конфликта и отправя призив за постигане на примирие към всички страни в конфликта.