Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
25-09-2006

ЕК ПОСТАВЯ ТЕЖКИ УСЛОВИЯ НА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ


Европейската Комисия смята да заяви, че България и Румъния могат да се присъединят към ЕС през януари, но черновата на мониторинговия доклад заплашва с налагането на предпазни клаузи, освен ако те не предприемат незабавни действия в административната и съдебната реформи, съобщава EUobserver.

Черновата на доклада, който трябва да бъде публикуван във вторник, заявява, че докато двете страни „са постигнали високо ниво на изравняване" с исканията на ЕС, комисията все още има „редица области, предизвикващи продължаващо притеснение и области в които комисията ще въведе необходимите мерки, които да осигурят правилното функциониране на ЕС, освен ако страните не вземат незабавни поправителни мерки".

За България основните проблемни области включват правосъдната система, борбата с корупцията, организираната престъпност и прането на пари, и неадекватната система за усвояване на средствата за земеделие, които ще започнат да постъпват след присъединяването на страната.

В черновата на доклада се посочва, че е „постигнат ограничен прогрес в реформата на съдебната система" и се добавя, че има малко конкретни примери на разследвания или процеси срещу случаи на корупция по високите нива.

За Румъния главните проблемни зони са капацитета на усвояване на земеделската помощ, както и правосъдието и борбата с корупцията.

Докладът отбелязва, че „дребната корупция" остава проблем в здравеопазването, образованието и местната власт. Освен това се заявява, че има „реална опасност" Букурещ да не бъде способен да усвои средствата за земеделие.

В същото време се изказват и похвали към Румъния за напредъка от последния мониторингов доклад през май в няколко области като политиката за развитие на регионите и способността за издържане на конкуренцията в общия пазар на ЕС след присъединяването.

В черновата на доклада ясно се посочва, че двете страни ще бъдат наблюдавани по-сериозно отколкото предишните присъединили се.

И двете страни ще трябва да подготвят мониторингови доклади на всеки шест месеца, в които да докажат, постигането на успехи в няколко различни области. За България областите са шест, а за Румъния четири, като първите доклади трябва да са готови през март следващата година.

България наред с другите неща трябва да „извърши и докладва за професионални и непартийни разследвания на обвиненията в корупция по високите нива" и да „приеме поправките в Конституцията, които трябва да премахнат всякакви съмнения в независимостта и отчетността на съдебната система". Друго изискване е за "вземане на мерки за предотвратяване на корупцията особено по граничните пунктове и в местните власти". Настоява се и за "стратегия за борба с организираната престъпност, най-вече със сериозната престъпност, прането на пари и системно да се конфискуват авоарите на престъпници".

Румъния трябва „да вземе допълнителни мерки в борбата с корупцията" и да „осигури прозрачен и ефективен съдебен процес".

Докладът, който не съдържа все още никакви официални заключения и може да бъде променян, ще бъде проучен във вторник от всички комисари преди да бъде публикуван окончателно.




 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.