ШИРАК ПРИЗОВА ТУРЦИЯ ДА ПРИЗНАЕ ГЕНОЦИДА НАД АРМЕНЦИТЕ
Френският президент Жак Ширак не обърна внимание на чувствата на турците при първата си визита в Армения, като призова Турция да признае „геноцида", преди да се присъедини към ЕС, съобщава Euobserver.
„Трябва ли Турция да признае геноцида над арменците за да се присъедини към ЕС?", запита Ширак. „Вярвам, че трябва да го направи. Всяка държава расте от признаването на драмите и грешките в миналото. Може ли някой да каже, че Германия, която искрено призна Холокоста, е изгубила политически кредит? Тя порасна."
Френският президент направи коментарите в Ереван в събота по време на церемония за поднасянето на венци пред Мемориала на Геноцида. След това в Музея на Геноцида Ширак написа в книгата за посетители само една дума: „Помнете".
Армения заявява, че турските войски са избили 1.5 милиона арменци между 1915г. и 1917г., докато турското правителство и учебници по история твърдят, че 300 хиляди арменци и 300 хиляди турци са загинали в този период по време на „гражданска война" в региона.
Петнадесет страни, сред които Франция, Швейцария, Русия и Аржентина, до сега са определили убийствата като „геноцид"- определен от ООН като „насилствени действия, целящи да унищожат изцяло или частично национална, етническа, расова или религиозна група".
За сега изявленията на Ширак не са получили отговор от турска страна. Коментарите му надскачат официалната позиция на ЕС, който поставя като условия за членството на Турция подобряване на демократичните стандарти в области като свобода на словото и религията, правата на жените и вдигане на блокадата за кипърски кораби. Брюксел обаче не включва въпроса за признаването на арменския геноцид като условие.
През миналата седмица депутатите в Европейския Парламент приеха критичен доклад за напредъка на Турция, като изключиха клаузата за признаване на геноцида над арменците поради страх от предизвикването на националистически отзвук.
Портал ЕВРОПА припомня, че на 10 май тази година българското Народно събрание отхвърли с 81 гласа „против" проект на декларация за признаване на геноцида над арменците. В подкрепа на декларацията се обявиха 56 народни представители, а 33 се въздържаха.