ДЕБАТИТЕ В БУНДЕСТАГА ОТНОСНО ПРИЕМАНЕТО НИ В ЕС
След двучасови дебати германският Бундестаг одобри с голямо мнозинство законопроекта за ратификация на договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз. 529 депутати гласуваха "за". Само 12 бяха против, а 10 се въздържаха, съобщава Netinfo.
Представителите на всички парламентарни фракции приветстваха с добре дошли двете страни, които от 1 януари 2007 г. ще станат членки на съюза, и изразиха радостта си от предстоящото им членство.
Социалдемократът Аксел Шефер изтъкна, че България и Румъния винаги са принадлежали към Европа и сега се завръщат там, където им е мястото.
„Добре дошли, скъпи българи и румънци, в европейското семейство", приветства либералът Маркус Льонинг.
С "добре дошли" на български и румънски приключи изказването си по законопроекта Михаел Щюбген от Християндемократическия съюз.
По време на обсъжданията бе подчертано, че присъединяването на двете страни към ЕС ще допринесе за стабилността, сигурността и мира на европейския континент и особено в района на Западните Балкани.
Изтъкнати бяха икономическите ползи от предстоящото членство на двете страни.
Аксел Шефер от Социалдемократическата партия посочи, че през последните години износът на германски стоки за България и Румъния се е увеличил съответно 2 и 3 пъти, което е довело до намаляване на безработицата в страната.
От 1 януари 2007 г. населението на Европейския съюз ще се увеличи с близо 30 млн. души. Така ЕС ще стане най-големият търговски блок в света и ще може по-силно и по-добре да защитава интересите на своите граждани срещу други търговски блокове и страни, заяви Льонинг.
Представителите на консервативните Християндемократически съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС) също се присъединиха към приветствията за предстоящото членство на България и Румъния в ЕС и към положителните оценки за свършената от тях работа в присъединителния процес.
Те подчертаха големите усилия, които двете страни са положили, за да изпълнят критериите на съюза.
В същото време бе обърнато сериозно внимание на продължаващите недостатъци в областта на сигурността на хранителните продукти, усвояването на земеделските и структурните фондове и най-вече в сферата на вътрешния ред и правосъдието.
Михаел Щюбген (ХДС) постави въпроса за предпазните клаузи и настоя федералното правителство да се обърне към Европейския съвет през декември за решаване на въпроса за взаимното признаване на наказателните присъди и европейските заповеди за арест.
Щефан Майер от Християнсоциалния съюз посочи, че искането за налагане на предпазни клаузи от 1 януари 2007 г. в правосъдието и вътрешния ред не е неприятелски акт.
Не става въпрос и за членство втора класа, а за защита на германските граждани, което е дълг на германските политици, подчерта Майер.
Председателят на комисията по европейски въпроси в горната камара Вили Щехеле обясни, че най-напред трябва да се приложи планът на Брюксел, който също предвижда въвеждане на ограничения за неизпълнени ангажименти, но не от началото на годината. "Когато говорим какво още трябва да изпълнят България и Румъния, ние не искаме да ги дамгосваме. Целта ни е да ги амбицираме", каза той, цитиран от „Дневник".
Томас Зилбелхорн от ХСС изрази негодувание от отговора на Европейската комисия на декларацията на Бундестага, че не бива да се говори за ранни клаузи. Това е невероятно незачитане на национален парламент, в което прозира арогантността на Брюксел, каза депутатът.
Канцлерът Ангела Меркел заяви по повод решението на Бундестага за българското и румънското членство в ЕС: „За неякои депутати това решение не е съвсем неоспоримо. Но аз мисля, че като теглим чертата при всички възможни въпросителни във връзка със скоросттта на процесите, това е разширяване, което ще бъде от полза за Еворпа", заяви Меркел, цитирана от „Дойче Веле".