Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
02-11-2006

Г. КАСЧИЕВ: АЕЦ "БЕЛЕНЕ" Е ПРОВОДНИК НА РУСКИТЕ ЕНЕРГИЙНИ ИНТЕРЕСИ В ЕС

9 млрд. киловатчаса електроенергия ще изнесе тази година България, от тях около 5 млрд. са от 3 и 4 енергоблок на АЕЦ "Козлодуй", каза в предаването "Тази сутрин" на бТВ Георги Касчиев, бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели, цитиран от Money.bg.

Има около 4 млрд. излишък, така че изобщо не може да се говори за недостиг на електроенергия. Всичко което се предприема в момента, и писмото на министър Овчаров до ЕС, и тръбенето, че в България ще има недостиг на електроенергия, след спирането на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", е за да се обуслови нуждата от строителството на АЕЦ" Белене", смята Касчиев.

Всъщност чрез Белене Русия ще намери пазар за продуктите си в ЕС, потвърди от ефира на бТВ той.

Според него критериите за избора на строител на централа са били така добре обмислени и избрани, че на тях могат да отговорят само руските реактори. И дума не може да става за американски или японски технологии, защото те изобщо не се класират в условията на конкурса.

Още преди 4 години Касчиев алармира , че в момента България има изключително много излишни мощности - нещо, което го няма никъде по света.

"Всички енергетики в западните страни работят с резерв 15-20 процента, ние работим с резерв 50-60 процента. Е, при това положение единственият начин да се натоварват що-годе оптимално енергоблоковете, е да се изнася навън.", каза тогава Касчиев.

"Ако някои от тях се затварят, естествено вътрешното потребление ще бъде това, което ще може да натоварва останалите в работа блокове пак оптимално. За мен този износ като че ли преследва главно политически цели и позволява сега енергосистемата да работи също с що-годе оптимално натоварване", обясни Касчиев пред медиите на 17 ноември 2002 г.

Според него строителството на една АЕЦ изисква много по-високи начални разходи от другите централи. Те се влагат в течение на редица години, през които общата сума нараства с размера на лихвите.

Възвръщането им се планира за период около 30 год. чрез отчисления от продадената електроенергия. Това е твърде голям период през който могат да настъпят много промени - промени в нормите и стандартите, развитие на други видове енергоизточници и др, каза Касчиев.

Поради това вложенията в строителство на АЕЦ се смятат за инвестиция с висок риск. Поради това финансови институции като Световната Банка, Европейската Банка за Възстановяване и Развитие, Международният Валутен Борд ясно са заявили отрицателната си позиция за строителството на АЕЦ "Белене", коментира Касчиев.

Той обори твърденията на НЕК, че Румъния и Турция не могат без българския ток, защото Румъния вече строи с помощта на ЕС 3 блок на АЕЦ "Черна вода" , а Турция планира да построи 4 реактора и на практика българската електроенергия ще се окаже напълно излишна в 2012, когато може да заработи първи блок на АЕЦ "Белене".

Портал ЕВРОПА припомня, че дясната опозиция се противопостави на плановете за изграждането на новата централа, тъй като това заедно с изграждането на тръбопровода „Бургас - Александруполис" дава възможност на Русия да получи достъп до европейския енергиен пазар, избягвайки подписването на Енергийната Харта.

 

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.