ЕК ДНЕС ОБЯВЯВА СТРАТЕГИЯТА СИ ЗА РАЗШИРЯВАНЕ
Днес Европейската Комисия ще представи стратегията си за разширяване и докладите за напредъка на Турция и страните от Западните Балкани в процеса на интеграцията им към Европейския Съюз.
Представители на Брюксел обявиха, че не се очаква Македония и Хърватска да получат твърди дати за присъединяване. Очаква се освен това ЕК да не предложи частично спиране на преговорите за членство на Турция заради проблема с Кипър.
Случаят на Сърбия, която през октомври миналата година започна преговори за сключване на споразумение за стабилизиране и асоцииране, илюстрира ясно дилемата на комисията, която иска да бъде строга, без да отчайва страната и с това рискува да отдалечи от ЕС ключова за регионалната стабилност държава, посочва Netinfo, позовавайки се на АФП.
Брюксел се надяваше в рамките на една година да приключи преговорите със сърбите, но бе принуден да ги прекрати през май заради липсата на сътрудничество на Белград с Международния трибунал в Хага за залавянето на бившия военен лидер на босненските сърби генерал Ратко Младич. Преди три седмици решението за прекъсването на преговорите бе потвърдено.
За да насърчи въпреки всичко Белград, комисията призова 25-те да приложат практически мерки за сближаване, като например споразумения за облекчаване на визовия режим за сръбски граждани. Споразуменията, по които трябва да се преговаря и с други страни от района, имат за цел да прекратят изолацията на Балканите, които ще се превърнат в анклав в рамките на ЕС след присъединяването на Румъния и България към съюза от 1 януари 2007 година.
Босна и Херцеговина също няма да получи крайна дата за приключване на преговорите за подписване на споразумение за стабилизация и асоцииране. Причините са забавянето на реформата на полицията и напрежението между представителите на трите етнически общности.
Ситуацията с преговорите с Турция също е сложна, тъй като страната отказва да отвори пристанищата си за кипърски кораби, което е заложено в Анкарското митническо споразумение с ЕС. Очаква се Комисията да даде още време на финландското председателство на съюза, което се опитва да постигне споразумение между Турция и Кипър.