ДНИ ПРЕДИ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО, ВСЕ ОЩЕ НЕ Е УТОЧНЕН “КОНТРОЛНИЯТ МЕХАНИЗЪМ” НА ЕС ВЪРХУ НАС
Засега съдилищата на страните-членки ще признават българските съдебни решения.
"Все още се дискутират между Комисията, страните-членки и България детайлите за това, как точно ще се прилага "Механизмът за сътрудничество и проверки".
Това оповести в специално писмо до Портал ЕВРОПА Генералният директор на Генерална дирекция "Правосъдие, свобода и сигурност" в Европейската комисия Джонатан Фаул.
Българското Външно министерство каза на 20 ноември, че София очаква подробностите, след като ЕК вземе своето решение.
Очакваше се това да стане до края на този месец. До Коледните празници остават броени дни. Източници на Портал ЕВРОПА не бяха днес в състояние да посочат дали решението действително ще бъде взето преди 24 декември.
Припомняме, че т.нар. "Механизъм за сътрудничество и проверки на напредъка" залегна в септемврийския мониторингов доклад на ЕК. В писмото на генералния директор до Портал ЕВРОПА се припомня, че Механизмът се отнася до конкретни области - а именно в правосъдната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Още на 20 ноември говорителката на еврокомисаря по разширяването Оли Рен - Кристина Наги - каза, че страните-членки "са консултирани" по Механизма, но Еврокомисията продължава формулирането на "точните начини и форми", по които ще тече този мониторинг.
"Засега целта е Механизмът да започне да се прилага от 1 януари догодина", пише Фаул и допълва: "Неговото предназначение е да помогне в избягването на задействането на предпазната клауза по Правосъдие и вътрешни работи (Чл. 38 от Присъединителния договор), както и останалите предпазни механизми, които Европейският съюз би преценил за целесъобразно да задейства".
Джонатан Фаул е категоричен, че засега не се обсъжда мярката за непризнаване на решенията на българския съд по граждански и наказателни дела.
Шефът на Генерална дирекция Правосъдие и сигурност обаче уточнява, че "ако и когато бъде взето официално решение за задействане на предпазна клауза по член 38 от Присъединителния договор, страните-членки биха престанали да признават някои решения и постановления на българските съдилища."
Външното министерство е категорично, че "при всички случаи въвежданият механизъм по никакъв начин не препятства България да се присъедини към ЕС на напълно равноправна основа." Това се казва в писмо на МВнР до Портал ЕВРОПА от 20 ноември.