Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
15-12-2006

ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЛИДЕРИ ПОДКРЕПИХА ЧАСТИЧНОТО СПИРАНЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ С ТУРЦИЯ

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу обяви, че всички 25 лидери на ЕС "подкрепят единодушно" решението за частично замразяване на преговорите за членство на Турция в ЕС, съобщава News.bg.

Днес лидерите на Европейския съюз официално подкрепиха решението за частично замразяване на преговорите с Турция заради отказа й да отвори пристанищата и летищата си за кипърските гръцки кораби и самолети.

Решението за Турция бе "обосновано, справедливо и много балансирано" и потвърждава сериозността на процеса за разширяване, посочи Барозу.

В понеделник на срещата на външните министри от ЕС бе решено преговорите за членство на Турция да бъдат частично замразени по осем от 35-те преговорни глави.

Лидерите на ЕС за пореден път подчертаха, че Турция и другите страни, които се надяват да се присъединят към ЕС, трябва да изпълнят критериите за членство на ЕС.

По отношение на Афганистан лидерите на Европейския съюз обявиха в Брюксел, че ще засилят подкрепата си за  страната и приканиха правителството на президента Хамид Карзай да ускори реформите за въвеждане на ред и законност.

В заключителен документ на срещата на върха се казва, че е предвидена възможност ЕС да изпрати европейска полицейска мисия в Афганистан, която да помогне на местната полиция и на съдебната власт да прилагат законите.

Освен това в документа е уточнено, че от ЕС ще изчакат заключенията на проучвателната мисия, която в сряда се върна от Кабул и чак след това ще вземат решение за числеността и обхвата на полицейската мисия.

Другата основна тема във втория ден на срещата на върха на ЕС е провеждането на реформи в институциите на ЕС, съобщи ВВС.

Финландският премиер Мати Ванханен заяви, че проекта за обща европейска конституция, който бе отхвърлен от гражданите на Холандия и Франция през 2005 година, не бива да бъде изоставян напълно.

Според Ванханен страните вече са преминали през период на т.нар. "тихо обмисляне" след резултатите от референдумите в Холандия и Франция. Той наблегна на факта, че 18 страни вече са ратифицирали документа, което показва нуждата от реформа в съюза.

Президентът на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че вярва в реален прогрес на съюза по време на германското президентство.

За да бъде намерен начин за успокояване на страховете на гражданите на повечето страни от ЕС, лидерите най-вероятно ще постигнат компромис за затягане на критериите за приема на нови страни-членки.

Това обаче няма да означава затваряне на вратите за желаещите, заяви Ванханен.

В същото време Барозу обяви, че съюзът е разбрал нуждата от съобразяване на стратегическата визия за разширяване с възможностите си да приема нови членове.

 

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.