РУМЪНИЯ И БЪЛГАРИЯ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ПЛАЩАТ СКЪПО ЗА РОУМИНГ?
Мобилните оператори в Румъния и България може би няма да бъдат заставени да намалят таксите за роуминт със 70% в следващите две години, пише EUEXPANDS.
Електронното издание се позовава на текст, гласуван в четвъртък в Брюксел от икономическата комисия на Европейския парламент. Депутатите са гласували в подкрепа на предложението на Европейската комисия за намаляване със 70 на сто на таксите за роуминг в Европейския съюз до лятото на тази година. Обаче гръцката евродепутатка Катерина Бацели е предложила поправка, съдържаща период на забавяне за Румъния и за България - по думите й, в двете страни пазарът е "незрял". Румънският евродепутат Адина Валеан реагира с думите, че тази поправка е неприемлива и странна. Цитиран от Hotnews.ro Валеан казва, че причината за тази поправка може да е било лобиране от страна на гръцката компания OTE. EUEXPANDS отбелязва, че ОТЕ управлява мобилната мрежа Cosmote в Румъния.
Валеан все пак казва, че няма доказателства за някаква връзка между гръцката евродепутатка и фирмата OTE. Той обаче декларира, че с колегите си ще настоява подобен отлагателен период на намаляването на цените на роуминга за България и Румъния, да не бъде окончателно приеман на гласуването в пленарната зала.
EUEXPANDS пише още, че впоследствие Катерина Бацели е разпространила прес-съобщение, в което обяснява предложената от нея поправка като "акт на добра воля", с който "да се даде възможност на националните регулаторни органи и мобилни оператори... да постигнат задоволително ниво на регулаторната си рамка преди влизането в сила на регламента." Бацели казала още, че двегодишното забавяне щяло да даде достатъчно време на мобилните оператори и властите в България и Румъния "да се адаптират към новите правила". Бацели отхвърля подозренията на румънския евродепутат, че имала общи интереси с гръцкия мобилен оператор. Тези подозрения били продиктувани заради предстоящите избори в Румъния, смята тя. Обвиненията били неоснователни, тъй като Cosmote държи само 7% от румънския пазар на мобилни услуги.
(снимка: EUEXPANDS)