ДОКЛАД НА ЕП ПОСОЧВА, ЧЕ ХЪРВАТИЯ МОЖЕ ДА СЕ ПРИСЪЕДИНИ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПРЕЗ 2009Г.
Хърватия е постигнала значителен прогрес в подготовката си за присъединяване към ЕС, се казва в доклад, приет от външната комисия на Европейския парламент.
За пръв път в доклад на Европейския парламент 2009г. се посочва ясно като възможна дата за присъединяване коментира EUexpands.
Изданието освен това посочва, че днес европейските посланици са постигнали споразумение за отварянето на преговорите със Загреб по главата за интелектуалната собственост. Това е четвъртата отворена от 35-те преговорни глави.
Въпреки постигнатия напредък от външната комисия смятат, че страната трябва да положи допълнителни усилия в области като сътрудничеството с Трибунала в Хага, реформата на съдебната система и прехода към пазарна икономика.
Докладът на евродепутата Ханес Свобода бе приет вчера почти единодушно със 71 гласа „за" и четирима въздържали се.
Комисията по външни отношения „поздравява хърватските власти за бързия напредък, постигнат в преговорите за членство". Евродепутатите подчертават важните закони, приети в ключови области като администрацията, съдебната система, борбата с корупцията. Страната е на път да се присъедини към ЕС след като изпълни критериите за членство и приключат преговорите, посочват представителите на Европейския парламент.
Въпреки положителното развитие на страната, евродепутатите призовават Хърватия да увеличи усилията си по няколко направления. Страната трябва да увеличи капацитета си за прилагането на общностното законодателство по екологията, като сред главните приоритети са ратифицирането на протокола от Киото и прилагането на конвенцията от Аархус за обществен достъп до екологична информация.
Освен това в доклада се посочва, че „пазарната икономика е основополагащо изискване за членство в ЕС" и поради тази причина Загреб трябва да продаде държавните дялове в компании и да намали субсидиите за корабостроителната и стоманената индустрии в частност. Комисията призовава Хърватия и да разреши продажбата на недвижима собственост на граждани от ЕС
От комисията на ЕП призовават Хърватия да окаже пълно сътрудничество на Трибунала за бивша Югославия, както и да реши граничния въпрос със Словения в съответствие със заключенията на Европейския Съвет от юни 2004г.