РУСИЯ НЯМА ДА НАЛАГА ЗАБРАНА НА ВНОСА НА МЕСО ОТ ЕС
Русия няма да налага забрана на вноса на месо от европейски страни от 1 април и търси компромис с Брюксел по отношение на безопасността на храните, заяви за „Ройтерс" говорител на руската служба за ветеринарен и растителен контрол Росселхознадзор, съобщава „Дневник".
"Определено не. Надяваме се да постигнем компромисно решение с ЕС по тези въпроси", каза говорителят Алекси Алексенко. "Въпреки това трябва да сме сигурни в безопасността на храните и ефективността на гаранциите за вноса, които ЕС предоставя".
Службата за ветеринарен и растителен контрол поиска от ЕК да представи до 31 март планове за всички страни членки за наблюдение на опасните и забранени вещества в животинските продукти. Тя поиска и информация за изминалата година.
"Всичко зависи от отговорът на ЕС. Ако ЕС не предаде данните от наблюденията за някои определени страни, ще изпратим допълнителни искания за тях", каза Алексенко.
Той отказа да коментира дали ще бъде наложена забрана за внос в бъдеще, ако страните членки не се съобразят с исканията.
Шефът на Росселхознадзор, Сергей Данкверт заяви, че службата ще бъде принудена да спре вноса от тези страни, които не предоставят изисканата информация.
Русия наскоро призова нови инспекции за 12 страни членки, след като ЕС гарантира безопасността на храните им.
Данкверт каза, че след като се върнат инспекторите Русия ще затегне контрола върху вноса на храни на границите си и може да въведе допълнителни забрани за страни, където има епидемии на животински болести.
Този месец Росселхознадзор наложи забрана за свинско и пилешко месо от германски месокомбинати и пуешка кайма от Франция, след като беше открита салмонела в някои пратки.
Още в края на 2005 г. Русия наложи ембарго върху вноса на месо от Полша, след като откри в полски камиони непроверено месо от Индия. Според Варшава ембаргото е политическо и затова тя от своя страна наложи вето на всички опити на Брюксел да подпише ново енергийно споразумение с Москва, докато не отпадне търговската забрана, припомня „Дневник".
Представителите на Европейската комисия и Росселхознадзор не успяха да постигнат споразумение по проблема в средата на март тази година, но обещаха да изготвят приемливо предложение до следващата среща на 31 март.