ГЕРМАНИЯ ЩЕ УДЪЛЖИ ОГРАНИЧЕНИЯТА НА ТРУДОВИЯ СИ ПАЗАР ЗА НОВИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕС
Германското правителство е решило да удължи рестрикциите до 2011 г. по отношение на работници от новите страни-членки на ЕС - въпреки несъгласието на министъра на икономиката в правителството на Ангела Меркел Михаел Глос.
Това съобщава влиятелното интернет-издание EU observer, като се позовава на германското списание "Шпигел". Посочва се за сравнение, че Холандия е отворила трудовия си пазар за новоприетите държави.
Списанието посочва, че експерти от коалиционното правителство в Берлин са подкрепили миналата седмица плановете за използване на пълния преходен период за трудови бариери. Берлин е решил да отложи отварянето на трудовия си пазар до края на т.нар. преходен период през 2011 г.
EU observer посочва, че става дума за търсещите работа работници от държавите, присъединили се към ЕС през 2004 г.
Очаквало се и Австрия да последва германския пример.
Изданието припомня, че през 2006 г. някои страни удължиха рестрикциите с три години и отново имат възможност да решават дали да удължат периода до 2011 г.
Министърът на икономиката Михаел Глос се обяви за по-ранно премахване на ограниченията. Списание "Шпигел" посочва, че въпреки това е взето противоположното решение от коалиционното правителство между християндемократите и социалистите.
Междувременно холандското правителство информира в петък 27 април Европейската комисия, че считано от 1 май вдига ограниченията на трудовия си пазар спрямо работници от изтока. Ресорният еврокомисар Владимир Шпидла приветства решението, заявявайки, че то е в полза на холандската икономика, припомня EU observer. Холандия очаква работниците от новоприетите държави да търсят работа основно в строителството и земеделието. Миналата година бариерите свалиха Испания, Португалия, Финландия, Гърция и Италия - а такива изобщо не бяха поставяни от Великобритания, Ирландия и Швеция след присъединяването на новите страни-членки през 2004 г.
Припомня се, че както южноевропейските страни, така и Великобритания и Ирландия, са възприели рестриктивния подход спрямо работници от България и Румъния, които се присъединиха през 2007 г. Тези държави въведоха квоти за различни сектори и описаха типовете работна ръка, на която ще се даде право на частичен достъп до трудовите им пазари.
Свободното движение на работници е един от фундаменталните принципи на Европейския съюз; страните-членки обаче могат да налагат временни мерки за срок от максимум 7 години за защита на трудовите си пазари от наплив на работници-мигранти - припомня изданието.