САЩ И ЕС СЕ ОБЯВИХА В ЗАЩИТА НА МЕДИЦИТЕ В ЛИБИЯ
Съединените щати и Европейският съюз обявиха, че ще положат по-големи усилия за освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар в Либия, съобщава Netinfo.
В съвместно комюнике, оповестено от пресслужбата на Белия дом и цитирано от агенциите след вчерашната среща на върха САЩ - ЕС във Вашингтон, се казва: "Като потвърждаваме нашето съчувствие към заразените с ХИВ/СПИН деца в Либия, ние ще засилим нашите усилия, целящи освобождаването и оправдаването на българските медицински сестри и палестинския доктор, осъдени на смърт въпреки всички научни доказателства".
На срещата във Вашингтон Европейският съюз и Съединените щати подписаха рамково споразумение за развитие на търговско-икономическите отношения.
Според председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу "деловите кръгове от двете страни на Атлантика вече са одобрили този документ".
"Нашите икономически отношения са много важни за целия свят", посочи Барозу и напомни, че стокооборотът между САЩ и Европа превишава 1,7 милиарда долара на ден.
Председателят на Еврокомисията призна, че има възможности за опростяване на търговско-икономическите отношения. Става дума най-вече за "отстраняване на някои бариери пред търговията и инвестициите от двете страни, за борба с протекционизима и изолационизма, които от време на време се проявяват на двата бряга на Атлантика", уточни Барозу.
Европейският съюз и Съединените щати подписаха и споразумение за въздушните услуги, което отваря трансатлантическите пазари за по-голяма конкуренция от следващата година.
Така нареченото споразумение за "открито небе" ще позволи на авиокомпаниите да летят от всяко летище в 27-членния блок до което и да е летище в Съединените щати и обратно. То заменя съществуващите двустранни споразумения между страните от ЕС и САЩ, които Европейският съд определи като незаконни.
Споразумението не предвижда никакви ограничения на броя на полетите, използваните самолети или въздушни коридори, посочва Netinfo.
Заместник-председателят на Европейската комисия Жак Барот заяви, че нарастващата конкуренция във въздушния транспорт ще "разтърси" трансатлантическия авиационен пазар и ще доведе до по-ниски тарифи.
Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс нарече документа "изключителен" и отбеляза, че пътят до подписването му е бил много дълъг и е отнел четири години. По думите на Райс, споразумението полага началото на "ера на безпрецедентна либерализация на въздушния превоз".
(снимка Netinfo)