ПЬОТЕРИНГ ПРИЗОВА ПОЛША ДА СЕ ОТКАЖЕ ОТ ВЕТОТО СИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ
Полша „ще вкара Европа в криза", ако изпълни заканата си да наложи вето на обновената конституция по време на срещата на ЕС през следващата седмица, предупреди вчера председателя на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг, цитиран от eupolitix.com
Пьотеринг призова Варшава да се откаже от възраженията си срещу системата за гласуване с двойно мнозинство.
Полша се оплаква, че системата за гласуване, предложена от Берлин, ще бъде в полза на Германия за сметка на страни като Полша и Испания.
Портал ЕВРОПА припомня, че Варшава настоява за използване на „Закона на Пенроуз за корен квадратен" - който изисква приемането на решение с гласовете на поне 14 от 27-те европейски страни, които представляват поне 62% от националните гласове, разпределени на основата на квадратния корен на населението.
Сегашният проект за конституцията предвижда система от двойно мнозинство, която изисква съгласието на поне 15 страни, представляващи поне 65% от населението на съюза. Подобни изисквания съществуват и за създаването на блокиращи малцинства за спирането на определени реформи.
В отхвърлената конституция Германия има 82 точки за население, а Полша 38, докато по системата Пенроуз Германия ще има 9, а Полша 6.
Говорейки на парламентарна конференция в Брюксел за бъдещето на Европа, Пьотеринг предупреди, че Варшава ще нанесе „огромни щети" на себе си, ако минира договора.
Според него предложената система е „честна и демократична", а полското вето „поражда голямо съжаление".
„Изпитвам известно съчувствие към Полша и всяка страна, която има правото на принос в дебатите. Ще помоля нашите полски приятели да приемат компромис по този въпрос за да не се бави процеса допълнително", заяви Пьотеринг.
Бившият италиански вътрешен министър Джулиано Амато, който е един от архитектите на блокираната конституция, настоя че е възможно да бъдат спасени някои от главните елементи на отхвърления през 2005 от холандци и французи договор.
„Този път трябва да представим на гражданите ни нещо разбираемо и ясно. Вярвам, че е възможно да създадем документ от например 70 глави и 12 хиляди думи, който да бъде лесен за разбиране", заяви той.
Пьотеринг и Амато направиха изказванията си пред конференцията на ЕП и националните парламенти за бъдещето на европейската конституция, която продължава и днес.