КОЩУНИЦА СВЪРЗА ПОДНОВЯВАНЕТО НА ПРЕГОВОРИТЕ С ЕС СЪС ЗАПАЗВАНЕТО НА КОСОВО
Сръбският премиер Воислав Кощуница приветства днешното подновяване на преговорите с ЕС и призова съюза да се откаже от подкрепата си за независимостта на Косово, съобщава Ройтерс.
Свързвайки два въпроса, които според ЕС са отделни, Кощуница посочи, че преговорите по Споразумението за стабилизация и асоцииране могат да намекнат за приемане от страна на европейските държави, че провинцията трябва да остане част от Сърбия.
„Днешното подновяване на преговорите по ССА предлага добра възможност ЕС да покаже ясно, че гледа на Сърбия като на партньор, което означава пълно зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Сърбия", се казва в днешно изявление на Кощуница.
Сърбия ще приложи европейските стандарти за да влезе в ЕС, „но в същото време силно настоява ЕС да зачита международно признатите ни граници и факта, че Косово е неотделима и интегрална част от територията на Сърбия", казва сръбския премиер.
Брюксел обяви възобновяването на преговорите със Сърбия след ареста на Здравко Толимир - близък сътрудник на ген. Ратко Младич и последвалите коментари на Карла дел Понте, която похвали сръбското сътрудничество.
Ройтерс коментира, ширещите се мнения, че Толимир е бил заловен в Белград и е бил оставен отвъд границата с Босна за да изглежда, че е бил хванат там. Според дипломати в Белград този ход е целял да отклони гнева на сръбските националисти от правителството на Кощуница.
„Смятам, че Карла дел Понте е единствената впечатлена от ареста на Толимир", коментира западен дипломат за Ройтерс.
Портал ЕВРОПА припомня, че според днешен коментар във Financial Times, ако България и Румъния не се реформират ефективно, това със сигурност ще забави графика за членство на другите страни на Балканите, "като се започне с Хърватия". Страните вече няма да получават зелена светлина за членство само срещу обещания, че по-късно ще извършат реформи, пише още вестникът и цитира Рон Асмус от Германския фонд "Маршъл" в Брюксел, който казва: "Съществува опасност от избухване на насилие и нестабилност в Косово и несигурност около политическото бъдеще на Сърбия, ако добавите към това проблемите в Румъния и България, нетният ефект е възникването на все повече въпроси за бъдещето на процеса на разширяване."