ЕП ПРИЗОВА ЗА ВЪЗОБНОВЯВАНЕ НА ДИАЛОГА ПО ЕНЕРГИЙНИТЕ ВЪПРОСИ С РУСИЯ
Бъдещото споразумение за партньорство и сътрудничество с Русия трябва да включва и енергийните отношения с Русия, се казва в доклад по собствена инициатива, приет с голямо мнозинство от ЕП във вторник. Депутатите настояват Русия да ратифицира Европейската енергийна харта, съобщават от пресслужбата на парламента.
ЕП е "убеден , че в допълнение към необходимостта Русия да ратифицира Европейската енергийна харта, ЕС следва да обмисли договарянето на официален рамков документ относно енергийните отношения с Русия в контекста на новото СПС", се казва в доклада.
Настоящото споразумение изтича през декември 2007 г. и преговорите по новото споразумение са без напредък, както се видя на срещата на върха в Самара на 17 и 18 май.
Депутатите изтъкват значението на подобряването на инвестиционния климат в Русия. Те считат, че това може да се постигне единствено чрез насърчаване и установяване на недискриминационни, прозрачни и предсказуеми условия за бизнес, основани на силни демократични ценности.
ЕП изрази загриженост относно тенденцията Русия да приема националистична и монополна концепция за управлението на енергийните си ресурси
Депутатите поставят под съмнение проектозакона, който разрешава на правителството да отхвърли чуждестранни оферти за придобиване на мажоритарни дялове в руски компании, като така се забранява чужди фирми да притежават повече от 49 % от компании, работещи в 39 стратегически индустрии. Според тях този закон не представлява стъпка към подобряване на инвестиционния климат и повдига основни въпроси относно ролята на държавата в условията на пазарна икономика и конкуренция в ключовите сектори на икономиката. В "Русия, както и в други страни, пазарът най-добре може да определи акционерното участие в компаниите", се казва в доклада.
Докладът също приветства инициативата „Черноморска синергия" в рамките на Европейската политика за добросъседство, която стимулира регионалното сътрудничество между страните от черноморския регион, Руската федерация и ЕС в сектори като енергетиката, транспорта и околната среда, а също така засилва диалога по отношение на зачитането на човешките права, демокрацията и доброто управление.