БАРОЗУ ПРЕДУПРЕДИ ПОЛША ДА НЕ БЛОКИРА ДОГОВОРА
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу предупреди във вторник Полша да очаква враждебна реакция от другите европейски страни, ако блокира сделката за новия договор на ЕС по време на срещата тази седмица, съобщава „Интернешънъл хералд трибюн"
В серия остри коментари, Барозо разкритикува и британските опити за разводняване на договора, който трябва да замени блокираната европейска конституция.
Най-острите критики на Барозу бяха запазени за страните, които се присъединиха към ЕС през 2004г., включително Полша, които понякога изглежда приемат с неохота членството. Според Барозу „в техен интерес е да покажат, че членството им в съюза не прави по-труден живота на ЕС".
Коментарите на Барозу са най-откритата индикация до сега от висш представител на ЕС, че ако Полша попречи на срещата на съюза, започваща в четвъртък, може да бъде изолирана при обсъжданията на бюджета за 2008г. и да получи по-малко средства, коментира „Интернешънъл хералд трибюн".
Дипломати от ЕС заявиха, че Берлин може да накаже Варшава, ако поляците блокират сделката, като се има предвид, че Германия е с най-голям принос към бюджета на съюза.
Приближени на Барозу коментират, че той се дразни, че след подкрепата на Полша в спора с Русия, не получава нищо в замяна.
„Всички страни-членки имат право да изразят несъгласие", заяви Барозу в Страсбург, „но моля избягвайте да изглеждате като блокиращи. Това не е интелигентно. Това не е в техен интерес. Може да е полезно за национална употреба за известен период, но не в среден и дългосрочен план".
Полският премиер Ярослав Качински заяви във вторник, че страната му търси само равно отношение, коментира „ИХТ".
Полската позиция „ще бъде защитавана безпощадно", заяви Качински във Варшава. „Няма План Б", добави той.
През последните месеци най-голямата от бившите комунистически страни, които се присъединиха към съюза през 2004г., се доказа и като една от най-непокорните, коментира изданието. Полша блокира търговското партньорство между ЕС и Русия заради забраната за износ на месо. Скептицизмът на Варшава за еврото и религиозния консерватизъм на страната, която лобира за позоваване на християнството в конституцията, също я изправят срещу част от останалите европейски държави.