Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
21-06-2007

ЮНКЕР ПРЕДЛОЖИ КОМПРОМИС НА ПОЛША

Министър-председателят на Люксембург Жан-Клод Юнкер, предложи компромис по договора на ЕС, в опит да успокои Полша часове преди започването на срещата на върха в Брюксел, съобщава Ройтерс.

Юнкер, който е член на Съвета на ЕС от 1995г., предложи да бъде въведена „аварийна спирачка" за страните-членки, с която да бъде отлагано гласуването и да бъде наложено допълнително обмисляне на въпросите, които срещат съпротива.

„Държавите от ЕС могат да получат възможност в договора за отлагане на гласуването в случаите, когато решенията се взимат с мнозинство", заяви той за германския вестник „Ханделсблат".

Полша иска промяна в системата за гласуване с двойно мнозинство, тъй като според нея това дава твърде много власт на големите страни, специално на Германия, в сравнение с договора от Ница, припомня Ройтерс.

Юнкер обясни идеята си за развиването на механизма, известен като „Компромиса от Йоанина", постигнат през 1994г., според който страните, които не успеят да постигнат блокиращо малцинство, могат да наложат удължаване на преговорите за ограничен период.

„На практика това означава, че когато не ни достига блокиращо малцинство, дебатите трябва да продължат. Не смятам, че това е оптималната, но е най-голямата стъпка, която можем да направим към Полша", заяви Юнкер.

Юнкер заяви, че е представил идеята на германския канцлер Ангела Меркел и на френския президент Никола Саркози. Според него прилагането на новата система за гласуване може да бъде забавено до 2014г. като начин за излизане от кризата.

Премиерът на Люксембург добави, че 18-те страни, които са подписали конституцията, не са готови да видят същността и раздробена на срещата в четвъртък и петък, дори и ако са готови за намаляването й до обикновен договор с поправки.

Ако на срещата не бъде постигнато съгласие, „тогава Европа ще е на прага на разделянето", заяви той. „Аз съм алергичен към Европа на две скорости, но това може и да бъде единствения изход от задънената улица".

Междувременно британския премиер Тони Блеър заяви в интервю за „Таймс", че ще се откаже от всяко споразумение по време на срещата, ако не успее да получи гаранции, че европейските съдебни институции няма да имат нови правомощия да се намесват в британското право.

Блеър заяви, че ще настоява за включването на текст, поясняващ че „Хартата (за основните права) не може да изменя британското законодателство и не е приложима в британските съдилища".

Според него липсва сигурност дали ще бъде постигнато споразумение на срещата заради неяснотата дали ще бъдат приети британските и полските възражения.

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.