24-08-2007
В турския парламент ще се състои вторият тур от изборите за нов президент на страната. Нито един от тримата кандидати, които се състезаваха на първия тур от изборите на 20 август, не успя да събере необходимите 367 гласа или квалифицирано мнозинство, за да бъде избран. В ТУРЦИЯ ЩЕ СЕ СЪСТОИ ВТОРИЯТ ТУР НА ИЗБОРИТЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТ
Кандидатът на управляващата партия - външният министър Абдуллах Гюл получи на първия тур 341 гласа; Себахаттин Чакмакоглу, кандидат на крайно дясната Партия на националистическото движение, събра 70 гласа, а Тайфун Ичли, кандидат на Демократичната лява партия, получи 13 гласа.
За победа във втория тур от изборите също се изисква квалифицирано мнозинство или 367 гласа.
Социолозите предвиждат, че кандидатът на управляващата Партия на справедливостта и развитието Абдуллах Гюл ще бъде избран на трети тур, когато е необходимо абсолютно мнозинство от 276 гласа. Партията на справедливостта и развитието има 341 депутатски места. Третият тур от изборите е насрочен за 28 август, коментира „Дарик”.
| |
Ердоган |
"Хората, които казват: "Гюл не е моят президент", трябва да се откажат от гражданството си. Ако си гражданин на тази страна, президентът й е и твой президент и премиерът й е и твой премиер", каза Ердоган в телевизионно интервю.
Изявлението беше насочено срещу редактора на вестник "Хюриет" Бекир Джошкун, който на 15 август публикува статия под заглавие: "Гюл няма да бъде моят президент".
Светската опозиция, медиите и неправителствените организации обвиниха премиера в "недемократичност". Отношение по въпроса взе дори представителят в Турция на Върховния комисариат на ООН за бежанците - заради намека на Джошкун, че след препоръките на премиера може да поиска статут на бежанец.
Изявлението на Ердоган, съчетано с публикациите в някои вестници, че военните са постигнали споразумение с Гюл за президентската му кандидатура, взривиха и мълчанието на Генщаба.
Военните "трябва да останат на мястото си", каза Ердоган в сряда, цитиран от Анадолската агенция. От последвалото изявление на Генщаба обаче стана ясно, че войската няма намерение да отсъства от политическия живот. "Както е известно, армията споделя открито възгледите си пред обществото, когато е необходимо", изтъкна Генщабът в декларация, в която отхвърли слуховете за тайни преговори и споразумение с президентския кандидат Абдуллах Гюл. "Турските въоръжени сили не правят пазарлъци", посочиха военните в навечерието на днешния втори тур от парламентарното гласуване за избор на президент – пояснява „Новинар”.