Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
05-12-2007

НЕСИГУРНО БЪДЕЩЕ НА РУСКИТЕ ЕНЕРГИЙНИ ДОСТАВКИ ЗА ЕВРОПА

Европа е изправена пред несигурно бъдеще за енергийните доставки от Русия, тъй като има вероятност руските запаси от нефт и газ да се изчерпат, ако Москва не инвестира повече в сектора и не увеличи енергийната ефективност в страната, показва ново проучване, цитирано от EUobserver.

Доклад на базирания в Берлин Германски институт за икономически изследвания, публикуван в четвъртък, поставя под въпрос възможностите на Москва да отговаря на нарастващото търсене на нефт и газ по света.

Съществуващите резерви на нефт и газ ще свършат в рамките на десетилетия, ако се поддържа сегашния темп на производство. „Въпреки че Русия е вторият най-голям производител на петрол, тя е едва на седмо място по отношение на известните залежи. При сегашното ниво на добив, резервите ще бъдат изчерпани за около 22 години".

„Подобна" макар и не толкова мрачна е ситуацията в газовия сектор, където резервите ще стигнат за не повече от 75 години, показва проучването.

Институтът посочва, че износът на газ вече расте по-бавно от предвиденото в енергийната стратегия на Кремъл.

„Фактът, че разширяването на руския износ на газ е по-бавно от предвиденото в енергийната стратегия, няма ефект върху доставките за Европа в близък и среден план. Но в дългосрочен план може да се получи недостиг, също така поради това, че Европа ще се конкурира с други потенциални потребители като Китай".

Според Германският институт за икономически изследвания, назряващите проблеми с руските доставки се дължат най-вече на неуспеха на Москва да инвестира в енергийния сектор, като чуждестранните инвеститори са спъвани от „недостатъчни енергийно-политически условия".

Чуждите инвестиции в нефтена и газова инфраструктура бележат тенденция за спад, а не ръст. В същото време Москва не успява да ограничи вътрешното търсене на енергия, породено от „значително субсидираните" ниски цени на енергията.

Докладът се появява в момент, когато ЕС се опитва да разнообрази енергийните си доставки от други източници освен Русия, като проекта „Набуко", който трябва да доставя газ от Централна Азия.

Енергийната зависимост на Европа от Москва стана болезнено явна през 2005г., когато споровете между Русия и Украйна доведоха до неочаквани прекъсвания на доставките.

Според германският институт в момента ЕС внася 29% от петрола и една трета от газа си от Русия.



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia