Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
23-12-2008

Станишев: На България й трябва време, за да се пребори с корупцията

Лидерът на най-корумпираната европейска държава поиска страната да не бъде оценявана при същите високи стандарти като установените страни от ЕС, след като получи предупреждение да ускори реформите или да изгуби финанси, се посочва днес в статия на британския вестник Times .

Сергей Станишев, българският министър председател, каза за Таймс, че не е честно да се очаква от страната му да достигне същите нива като Швеция след едва две години като член на Европейския съюз.

Докато критиците предполагат, че България беше допусната да се присъедини към ЕС твърде бързо, за да бъде избегнато повторното й обръщане към Русия. Жосе Мануел Барозу, председател на Европейската комисия, каза, че няма да толерира второкласни държави. Той поиска доказателства, че през следващите няколко месеца реформите в съдебната и полицейската системи в София ще дадат резултати.

Станишев се опита да убеди Брюксел да отпусне повече от 500 милиона евро (470 млн. лири) от помощите, които бяха замразени, защото може да донесе риск от корупция. В България нарастват възгласите, включително в партията на Станишев да се търси финансова помощ от Русия, която чрез „Газпром" предлага изгодни енергийни сделки.

Станишев, който в получил образованието си в Лондонското училище по икономика и е председател на Българската социалистическа партия твърди, че Брюксел не е взел отчел справедливо напредъка в справянето с корупцията. „Винаги съм искал от международните експерти да оценяват и сравняват България с България, не България с Нидерландия и Швеция с техните исторически традиции, демокрация и пазарна икономика, но да сравняват България от преди 5 години с България днес. Напредъкът й е впечатляващ", каза Станишев за Таймс.

„Амбицията на правителството е да ускори реформите. Има толкова стриктен график за реформи - законодателни промени, организационни мерки, промени в личния състав и всичко останало - който не много правителства в Европа биха били в състояние да спазват". България загуби 220 милиона евро в помощи, защото ЕС изгуби доверие в агенциите, създадени, за да разпределят средствата. Решението беше взето отчасти и поради факта, че директорът на агенцията пътна инфраструктура сключи договор на стойност 50 милиона евро на собствения си брат. За няколко български фермера се установи, че се опитват да се сдобият със средства от земеделските фондове за гробища и спортни стадиони.

Станишев замени ключови фигури във Вътрешното министерство и създаде независима полицейска власт, която да се справи с вътрешно ведомствената корупция, но са малко случаите на искове, заведени за корупция по високите етажи на властта и няма нито една присъда за мафията, въпреки 150 убийства в престъпните кръгове.

Станишев твърди, че правилата са изкривявани за някои държави, за да могат те да останат в зоната на единната валута. Така той намеква, че на България трябва да бъде дадено повече време за справяне с корупцията, дори това да означава отпускане на строгите финансови предпазни мерки.

Отговорът на Барозу е непреклонен: „Имаме нужда от конкретни и убедителни резултати в съдебната реформа, борбата с корупцията по високите етажи и тази с организираната престъпност", каза той. „България е третирана като всяка друга държава-членка. Няма второкласни членове".

Ивайло Калфин, българският външен министър, атакува Брюксел и похвали Москва тази седмица: „Смятаме, че начинът, по който Европейската комисия поддържа диалога с България е неприемлив за държава-членка на ЕС", каза той пред българския вестник „Стандарт".

Той добави, че за руският външен министър Сергей Лавров е заявил пред него, че съвместните енергийни проекти е България са сред основните му приоритети.

Цената на измамата

-ЕС е определил 1,1 млрд. евро за българската инфраструктура в следващите 6 години
- През юли Европейската комисия спря 121 млн. евро от помощите за фермерите и още 144 млн. пътни субсидии, както и 560 млн. за регионално развитие
-България е класирана на 72 място в тазгодишния индекс за възприятие на корупцията на „Трансперънси интернешанъл"
- Според проучвания, 76% от българите са съгласни, че критиките на Европейската комисия за корупцията в България са оправдани



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia