Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
11-02-2009

И Financial Times Deutschland преразказва евродоклада в аванс

Вместо напредък, Румъния е отбелязала изоставане в борбата срещу престъпността и корупцията през последните шест месеца. В България "липсват адекватни закони", пишело в докладите.

Това бил изводът от все още необнародвания официално февруарски междинен доклад на Европейската комисия, съобщава днес на сайта си вестник "Файненшъл Таймс - Дойчланд" като отбелязва, че репортер на вестника е видял черновите и на двата доклада - за България и за Румъния.

В доклада за Румъния се препоръчвало правителството да мобилизира решимостта си за борба с корупцията и продължаване на реформите в правосъдието, така че "определените недостатъци от последните месеци да бъдат преодолени".

Портал ЕВРОПА припомня, че Румъния има ново десноцентристко правителство, съставено през декември миналата година от Социалдемократическата и Либерал демократическата партии, водено от либерал-демократа Емил Бок и заместило правителството на Търичану (АЛДЕ). Самото правителство стартира трудно, като първият кандидат за премиер Теодор Столожан се отказа от поста, а скоро след встъпването си в длъжност оставка подаде и вътрешния министър.

Какво пише в доклада за България

"Файненшъл Таймс - Дойчланд" твърди, че в доклада си за България Европейската комисия също е констатирала "задълбочаващи се слабости". Сред тях били взаимодействието между МВР и ДАНС, както и парламентарният контрол върху ДАНС. Призовава се за "прозрачно разпределение на функциите" между ведомствата на Михаил Миков и Петко Сертов, както и за подобряване на „специалните правомощия за надзор и степента на парламентарен контрол“. Освен това Брюксел изисква от България „една обхватна реформа на процедурите по разследване“, за да може доказателствата да са по-лесно достъпни.
 
Липсват адекватни закони, регламентиращи прозрачното финансиране на политическите партии, както и за конфискуване на незаконно придобитото имущество, пишело още в доклада според вестника. "Наистина Комисията хвали в доклада напредъка, но изисква в борбата срещу организираната престъпност да има обвинения срещу лица от криминалните групи, които службите са взели на мерник", пояснява "Файненшъл таймс - Дойчланд".

Влиятелното издание коментира, че дълго време Брюксел е бил "безпомощен" в намирането на ефективен начин, по който да накара България и Румъния да положат усилия в борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Според вестника се е стигнало до извода, че "спирането на финансовите помощи е най-ефективното средство за това. Наистина финансовите санкции не са директно свързани с реформите, но е направена политическа връзка", пише FTD.
 
Вижте статията на "Файненшъл таймс - Дойчланд" в оригинал ТУК.

Както Портал ЕВРОПА писа вчера, в Брюксел се твърди според наш източник, че Румъния ще бъде оценена по-позитивно от България в докладите, като една от причините за това била симпатията на европейските десни от ЕНП, които доминират в Еврокомисията, към новото румънско правителство. Според източник на Портал ЕВРОПА в Букурещ обаче надеждите на новите управляващи в Румъния за отмяна на Механизма за сътрудничество и проверка са нереалистични. 


Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia