Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
12-04-2010

Скритият бюджетен дефицит на България породи въпроси за фискални проблеми в другите страни

Признанието на България, че е скрила истината за размера на бюджетния дефицит за 2009 г. породи тревога, че другите държави в региона може също да имат по-големи фискални проблеми отколкото признават, съобщава „Ройтерс".

Бомбата, пусната от българския премиер Бойко Борисов, че България е „излъгала нашите европейски колеги за готовността ни за членство в еврозоната" нанесе удар на курсовете на валутите, особено на съседната румънска лея и върху разходите за обезпечаване на бюджетния дълг на Румъния и България.

Това съобщение породи нежелани спомени за ситуацията в Гърция, когато миналата година Атина призна, че публичния дефицит е бил два пъти повече от изчисленото, предизвиквайки рязкото спадане на държавните облигации и акции и спомогна за драстичното понижение на курса на еврото спрямо долара.

Тази история, както и критиките от страна на ЕК, че плановете за намаляване на бюджета във Варшава, в Будапеща и други страни са прекалено неясни или оптимистични вече накара някои икономисти да се чудят дали Източна Европа е уязвима за подобни провали.

Инвеститорите вече ще проучват под лупа данните на новите страни-членки за всякакви знаци, сочещи, че правителствата са опитали да скрият истинския размер на дефицитите, нещо което би провалило плановете им да се присъединят към еврозоната.

„Още веднъж държава, която е членка на ЕС скри реалния дефицит", заяви Мурат Топрак от "Сосиете Женерал" в Лондон.

„Това ще продължи да поддържа подозренията за реалната ситуация на фискалното положение в тези страни".

Ключово събитие ще бъдат данните за дефицитите и дълговете на държавите, предоставени от статистическата служба на ЕС Евростат на 22 април. Основната цел на тези данни ще бъде да предоставят информация дали всички разходи, свързани с местните власти, социално осигуряване, инфраструктурни проекти или други разходи са били скрити, или дали не са били споменати еднократни приходи, които не се допускат според правилата на Европейската система за сметки (ESA '95).

Международният валутен фонд съобщи миналата седмица, че е загрижен за данните за бюджета на Румъния, въпреки че е уверен, че правителството може да се справи с бюджетния дефицит.

„Очевидно може да се наблюдава влошаване на нагласите на инвеститорите. Вече видяхме влияние върху леята ", каза главният икономист на „Volksbank" Мелания Ханчила в Букурещ.

„Вярвам, че инвеститорите ще анализират много внимателно данните, идващи от Румъния и другите страни в региона ... котировките на суаповете за кредитно неизпълнение (CDS) може да се повишат, заради тази ситуация в България".



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia