Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
28-04-2006

НАДЕЖДА НА РУМЪНИЯ И БЪЛГАРИЯ ЗА ЧЛЕНСТВО ЕС

Румъния и България изглежда са на път да се присъединят към Европейския съюз догодина, въпреки че неуспехът на България да се справи с престъпността предизвиква тревоги в ЕС. Това съобщава уебсайтът на радио Би Би Си в кореспонденция от Брюксел на Оана Лунджеску.

Тя цитира приближени на Рен, според които не е изключено на 16 май той да препоръча отлагане с една година на присъединяването на България. Но подобно решение трябва да получи съгласието на всичките 25 страни от ЕС, а това е твърде малко вероятно.

Европейският комисар по разширяването Оли Рен каза в сряда пред Европейския парламент в Брюксел, че целта му е и двете страни да могат да се присъединят към ЕС на 1 януари 2007 г. И Румъния, и България не успяха да се включат в голямото разширяване на ЕС със страни от бившия комунистически блок през 2004 г. Изглежда, че сега двете държави от Източна Европа ще наваксат изоставането - или поне Румъния ще го навакса, пише Лунджеску. Букурещ се зае да се бори с корупцията както никога досега. Водят се множество следствия срещу депутати, магистрати и висши служители.

С това Румъния постигна значителен напредък, каза Оли Рен. Той обаче предупреди България, че е необходимо спешно да предприеме действия срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.

Петнайсет страни досега са ратифицирали договора за присъединяване на България и Румъния, но държави като Германия и Франция не са завършили този процес. За да уталожи обществените страхове от разширяването, Европейската комисия ще продължи да наблюдава и двете страни три години след приемането им в ЕС.

Рен предупреди, че те може да бъдат временно изключени от сътрудничеството с ЕС в съдебната и полицейската сфера, както и да им бъдат
наложени забрани за износ на храни, ако не изпълнят изискванията. Това би бил по-строг подход, отколкото към Полша и останалите бивши комунистически страни през 2004 г., отбелязва Лунджеску. Той ще е сигнал към Турция и другите кандидатки от Балканите, че не могат да се надяват на лесно присъединяване, добавя кореспондентката на Би Би Си в Брюксел.



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia