Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
28-04-2006

НАДЕЖДА НА РУМЪНИЯ И БЪЛГАРИЯ ЗА ЧЛЕНСТВО ЕС

Румъния и България изглежда са на път да се присъединят към Европейския съюз догодина, въпреки че неуспехът на България да се справи с престъпността предизвиква тревоги в ЕС. Това съобщава уебсайтът на радио Би Би Си в кореспонденция от Брюксел на Оана Лунджеску.

Тя цитира приближени на Рен, според които не е изключено на 16 май той да препоръча отлагане с една година на присъединяването на България. Но подобно решение трябва да получи съгласието на всичките 25 страни от ЕС, а това е твърде малко вероятно.

Европейският комисар по разширяването Оли Рен каза в сряда пред Европейския парламент в Брюксел, че целта му е и двете страни да могат да се присъединят към ЕС на 1 януари 2007 г. И Румъния, и България не успяха да се включат в голямото разширяване на ЕС със страни от бившия комунистически блок през 2004 г. Изглежда, че сега двете държави от Източна Европа ще наваксат изоставането - или поне Румъния ще го навакса, пише Лунджеску. Букурещ се зае да се бори с корупцията както никога досега. Водят се множество следствия срещу депутати, магистрати и висши служители.

С това Румъния постигна значителен напредък, каза Оли Рен. Той обаче предупреди България, че е необходимо спешно да предприеме действия срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.

Петнайсет страни досега са ратифицирали договора за присъединяване на България и Румъния, но държави като Германия и Франция не са завършили този процес. За да уталожи обществените страхове от разширяването, Европейската комисия ще продължи да наблюдава и двете страни три години след приемането им в ЕС.

Рен предупреди, че те може да бъдат временно изключени от сътрудничеството с ЕС в съдебната и полицейската сфера, както и да им бъдат
наложени забрани за износ на храни, ако не изпълнят изискванията. Това би бил по-строг подход, отколкото към Полша и останалите бивши комунистически страни през 2004 г., отбелязва Лунджеску. Той ще е сигнал към Турция и другите кандидатки от Балканите, че не могат да се надяват на лесно присъединяване, добавя кореспондентката на Би Би Си в Брюксел.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.