Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
25-10-2006

КАДРОВАТА ТРЕСКА ОКОЛО ЕВРОНАЗНАЧЕНИЯТА ЩЕ ПРОДЪЛЖИ С РОКАДИ В КАБИНЕТА

Нови проблеми назряват в управляващата коалиция, които са свързани с членството в Европейския съюз от януари. Идните седмици от кабинета и от съдебните среди ще излязат хора, за чиито постове трябва да се търсят нови лица.

Според неофициална информация, лидерите на тройната коалиция Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган са се събрали на неформална среща в понеделник, ден след първия тур на президентските избори, и са се разбрали за най-неотложните назначения. Освен за номинирането на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева за еврокомисар, тримата са обсъдили и кандидатури за Европейския съд, Европейския първоинстанционен съд, Европейската сметна палата и други европейски институции, разказаха източници на Mediapool, близки до управляващите. Те твърдят, че изборът на Кунева бил решен под европейски натиск, защото тя била разпознаваема в Европа, пък и самият Сакскобургготски държал много на нейното назначаване.

На разговора в понеделник са били предложени няколко имена за Евросъда - Пламен Киров, който е председател на правния съвет към президента Първанов; Александър Арабаджиев - депутат от БСП; Иван Григоров, шеф на Върховния касационен съд; Румен Янков, член на Конституционния съд (КС).

За български представител в Европейската сметна палата се обсъждало името на Алиосман Имамов, който е депутат от ДПС и зам.-председател на бюджетната комисия.

Преди около две седмици външният министър Ивайло Калфин съобщи, че освен за европейските съдилища и сметната палата, от България трябва да заминат още 12 души - за членове на Комитета на регионите и 12 души - за членове на Икономическия социален съвет. Имената им трябва да станат ясни до 27 октомври.

Освен министър Меглена Кунева, която ще представлява България в Европейската комисия, от правителството вероятно ще си тръгне и министърът на правосъдието Георги Петканов (НДСВ). От доста време насам се говори, че той ще излезе в заслужен отдих, като попълни парламентарна квота в КС.

За този пост усилено се спряга името на члена на Висшия съдебен съвет Александър Воденичаров, който е декан на Юридическия факултет в Югозападния университет "Н. Рилски". В юридическите среди е известен с набавянето на дипломи за босове на съмнителни групировки, издигащи се в легалния бизнес.

За евентуален нов министър на правосъдието е бил предложен вицепремиерът от предишното правителство Пламен Панайотов (НДСВ). Той обаче държал освен на министерски, и на вицепремиерски пост. В момента вицепремиер от квотата на НДСВ е Даниел Вълчев, министър на образованието.

Другите спрягани имена за ръководния пост в Министерството на правосъдието са бившият шеф на парламента Огнян Герджиков и Анелия Мингова, която е председател на парламентарната група на НДСВ.

До Нова година управляващите ще бъдат изправени и пред друг проблем - евентуален ремонт на кабинета, тъй като в Евросъюза не били доволни от работата на земеделския министър Нихат Кабил (ДПС) и на вицепремиера и министър по бедствията и авариите Емел Етем (ДПС), твърдят запознати.

Ако се стигне до отстраняване на министри от ДПС, БСП също трябва да жертва някой от своите. Смята се, че "подходящ" за подмяна е министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, който е и зам.-председател на партията, но открай време е в напрегнати отношения с Георги Първанов. Възможно е и министерството му да бъде разделено или енергийният ресор да мине отново под шапката на агенция, но не под ръководството на Овчаров, чиито интереси и бизнес-връзки през годините са именно в областта на енергетиката.

Таня Петкова



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia