Конференция "Към обща европейска енергийна политика"
Приветствие от г-н Тоон Стрепел,
Ръководител на Информационно бюро на ЕП за България
Г-жа Нина Радева, Зам.-министър на икономиката и енергетиката
"Българската енергетика в контекста на европейската енергийна политика"
Г-н Атанас Папаризов, Член на Европейския парламент,
Докладчик по проекта за Регламент относно условията за достъп до газопреносни мрежи
3rd_energy_package_MEP_Atanas_Paparizov.pdf (117.38 Kb)
След откриването на конференцията от Тоон Стрепел, ръководител на Информационното бюро на ЕП в София, Нина Радева, заместник-министър на икономиката, съобщи, че се подготвя нова Национална стратегия за енергетиката за периода до 2020 г. Документът трябва да бъде готов през есента. Радева подчерта, че стратегията ще бъде съобразена с новата политика в сектора на ЕС. “България не може да води самостоятелна енергийна политика!”, каза заместник-министърът и поясни, че страната ни трябва да се съобразява с рамката, поставена от Брюксел.
Атанас Папаризов представи предложенията си относно газопреносната мрежа в ЕС. Той подчерта, че не очаква тя да бъде приета окончателно до края на годината, тъй като предстои ЕП да постигне компромис със Съвета на ЕС. Според евродепутата новите правила за функциониране на енергийния сектор в ЕС ще бъдат окончателно одобрени до края на мандата на ЕП през 2009 г.
Като основен оспорен момент по позициите на България по новата енергийна политика Папаризов посочи, че неговият доклад допуска освен пълно разделяне на собствеността на предприятията за производство от предприятията за пренос на газ, също така и т.нар. "трети път", при който двата типа предприятия са само юридически разделени.
При избор на "третия път" обаче към операторите на газопреносни мрежи се поставят строги изисквания за осъществяване на тяхната дейност и се предвижда засилен контрол от страна на националните регулатори и на представители на обществеността. В новия пакет мерки все още не са установени параметрите на т.нар. трансгранично сътрудничество в енергетиката, чиито правила би трябвало да се превърнат в норма. Предложението на Папаризов включва и 10-годишен задължителен инвестиционен план на операторите, който да се съобразява с националния регулатор.
Сред предложенията на Папаризов са и дефиниране на понятието „енергийна бедност”, както и предложение за недопускане за спиране на доставките през зимата и възможност за смяна на доставчика без допълнителни разходи до един месец от подаване на заявлението.