НАТИСК ВЪРХУ ФРАНЦИЯ ЗА ПОДНОВЯВАНЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА СЪРБИЯ?
Следващата седмица се решава какво ще е бъдещото отношение на ЕС спрямо Сърбия, където през януари предстоят парламентарни избори.
Френски медии съобщиха, че "солидни" страни-членки на ЕС, сред които Италия, искат от Франция да промени политиката си спрямо Сърбия. Да се даде път на подновяване на преговорите за присъединяване с Белград, с аргумента, колко зле се отразява "изолацията" на Сърбия на предстоящите в страната избори и ситуацията в Косово - това поискали и ключови фигури в ЕС, сред които Хавиер Солана, пишат още вестниците в Париж.
В отговор на медийни запитвания, говорител на френското Външно министерство оповести в Париж, че " и дума не може да става за изолация на такава важна страна на Балканите като Сърбия." Дипломатическото ведомство допълва, че по време на френското председателство на ЕС, в рамките на срещата на върха на Съюза в Загреб, е била потвърдена европейската перспектива за Западните Балкани, включително за Сърбия.
"На 3 октомври 2005 започнахме преговорите според споразумението за стабилизация и асоцииране на Сърбия. Това е изключително важен етап, нужен в процеса на доближаване към ЕС" - се казва в комюнике на френското Външно министерство. В него също се припомня, че решението за прекъсване на преговорите заради незадоволителното партньорство между Сърбия и Международния трибунал за бивша Югославия е взето "не от Франция, а беше едно колективно решение".
Какво ще е бъдещото отношение на ЕС по въпроса за Сърбия ще се обсъди в понеделник на дискусия между външните министри на страните-членки - на заседанието на Съвета по общи въпроси и външни отношения, което ще се проведе в Брюксел. След това евентуално въпросът ще бъде обсъден между държавните глави от ЕС - на 14 и 15 декември в рамките на Срещата на върха в Брюксел.
На въпрос на репортери днес, дали Париж може да потвърди, че има "натиск" от страна на някои европейски държави за смекчаване на позицията спрямо Сърбия, говорителят отговори така: "Това, което мога да потвърдя, е, че има дебат - дебат между страните-членки на ЕС." Говорителят обясни, че някои държави държат на доброто сътрудничество с Трибунала в Хага, а други - с оглед на предстоящите избори в Сърбия на 21 януари, "трябва да се направят определени жестове за окуражаване на реформаторите в Сърбия".