Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-12-2006

НАТИСК ВЪРХУ ФРАНЦИЯ ЗА ПОДНОВЯВАНЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА СЪРБИЯ?

Следващата седмица се решава какво ще е бъдещото отношение на ЕС спрямо Сърбия, където през януари предстоят парламентарни избори.

Френски медии съобщиха, че "солидни" страни-членки на ЕС, сред които Италия, искат от Франция да промени политиката си спрямо Сърбия. Да се даде път на подновяване на преговорите за присъединяване с Белград, с аргумента, колко зле се отразява "изолацията" на Сърбия на предстоящите в страната избори и ситуацията в Косово - това поискали и ключови фигури в ЕС, сред които Хавиер Солана, пишат още вестниците в Париж.

В отговор на медийни запитвания, говорител на френското Външно министерство оповести в Париж, че " и дума не може да става за изолация на такава важна страна на Балканите като Сърбия." Дипломатическото ведомство допълва, че по време на френското председателство на ЕС, в рамките на срещата на върха на Съюза в Загреб, е била потвърдена европейската перспектива за Западните Балкани, включително за Сърбия.

"На 3 октомври 2005 започнахме преговорите според споразумението за стабилизация и асоцииране на Сърбия. Това е изключително важен етап, нужен в процеса на доближаване към ЕС" - се казва в комюнике на френското Външно министерство. В него също се припомня, че решението за прекъсване на преговорите заради незадоволителното партньорство между Сърбия и Международния трибунал за бивша Югославия е взето "не от Франция, а беше едно колективно решение".

Какво ще е бъдещото отношение на ЕС по въпроса за Сърбия ще се обсъди в понеделник на дискусия между външните министри на страните-членки - на заседанието на Съвета по общи въпроси и външни отношения, което ще се проведе в Брюксел. След това евентуално въпросът ще бъде обсъден между държавните глави от ЕС - на 14 и 15 декември в рамките на Срещата на върха в Брюксел.

На въпрос на репортери днес, дали Париж може да потвърди, че има "натиск" от страна на някои европейски държави за смекчаване на позицията спрямо Сърбия, говорителят отговори така: "Това, което мога да потвърдя, е, че има дебат - дебат между страните-членки на ЕС." Говорителят обясни, че някои държави държат на доброто сътрудничество с Трибунала в Хага, а други - с оглед на предстоящите избори в Сърбия на 21 януари, "трябва да се направят определени жестове за окуражаване на реформаторите в Сърбия".

На въпрос дали Франция е склонна да приеме такива "жестове", от Външното министерство в Париж отговарят така: "Министърът по европейските въпроси Катрин Колона много държи на сътрудничеството с Международния съд. Това едно много важно обстоятелство, което не можем да подценяваме. Дискусиите ще се състоят в понеделник, четвъртък и петък. Но не можем да гадаем каква позиция ще заеме президентът Жак Ширак".



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.