ПОДНОВЯВАНЕТО НА ПРЕГОВОРИТЕ С ЕС Е ПРИОРИТЕТ НА НОВОТО СРЪБСКО ПРАВИТЕЛСТВО
Президентът на Сърбия Борис Тадич и премиерът Воислав Кощуница заявиха, че подновяването на преговорите за стабилизация и асоцииране с ЕС е една от най-важните задачи на новото правителство, така че Сърбия да може да получи статут на кандидат за членство в ЕС до края на 2008 г., съобщава Netinfo.
Тадич и Кощуница подчертаха, че новото демократично правителство трябва да работи в служба на гражданите, постигайки по-добър стандарт за всички, провеждайки активна политика, която ще укрепи икономиката на страната, съобщи пресслужбата на президента, цитирана от агенцията.
Двамата отново заявиха, че е важно програмата на правителството на Сърбия да се основава на петте основни принципа - запазване на суверенитета и териториалната цялост на Сърбия, приключване на сътрудничеството с Трибунала в Хага, създаване на условия за по-добър живот, продължаване на евроинтеграцията и борба с организираната престъпност и корупцията. Тадич прие Кощуница и членовете на сръбското правителство и им пожела успешна работа.
Междувременно американският заместник държавен секретар Даниел Фрийд заяви, че Сърбия вече никога няма да управлява Косово и Вашингтон настоява на позицията си, че наблюдавана независимост за Косово в рамките на плана на Марти Ахтисаари е най-доброто решение за всички страни и гарант за регионалната стабилност.
Косово е сложен проблем, по който държавният секретар Кондолиза Райс разговаря с руските си домакини при неотдавнашното си посещение, подчерта Фрийд в интервю за ВВС.
"Това е труден въпрос - никой не е доволен от новосъздалата се ситуация. Никой не е доволен и от това, че бивша Югославия се разпадна по начина, по който това стана, но трябва да приемем реалността такава, каквато е, а не такава, каквато бихме желали да бъде. Сърбия вече никога няма да управлява Косово", подчерта американският дипломат, цитиран от Netinfo.
"Въпросът, който се поставя е дали на гражданите на Косово трябва да се разреши сами да управляват областта. Струва ми, че и това трябва да направим, но известно време това ще трябва да функционира под международен контрол с цел да се помогне на косовските сърби да си осигурят бъдеще", добави той.