Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Aktuelles
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Aktuelles

RSS
  • A+
  • A-
22-04-2009

ЕК започва обществено обсъждане по Зелената книга за бъдещето на ОСП в областта на рибарството

Зелената книга за бъдещето на Общата европейска политика в областта на рибарството на Европейската комисия анализира недостатъците на сегашната политика и поставя началото на широко обществено допитване как те да бъдат преодолени. Рибари и други заинтересовани страни от сектора, в но също така учени, гражданското общество и граждани, проявяващи интерес, се приканват да се произнесат до 31 декември 2009 година относно бъдещето, пред което е изправено европейското рибарство, предава Рапид.

Допитването ще е първа стъпка в процеса, който трябва да доведе до радикална реформа в Общата политика в областта на рибарството . Комисията ще обобщи резултатите от него през първата половина на 2010 година.

Целта на приетата Зелена книга е двояка: да повиши информираността за предизвикателствата, пред които е изправен секторът през последните години и да потърси обществена реакция, която да се трансформира в модерен, новаторски и по-общоприет подход към регулирането на рибарството.

Документът анализира всички страни на политиката в областта на рибарството и обяснява защо някои проблеми остават нерешени въпреки напредъка след реформата от 2002 година. Един от основните проблеми е намаляването на европейските рибни запаси: 88 % от запасите са подложени на прекомерен риболов (за сравнение същото важи за 25 % в световен мащаб) и 30 % са „извън безопасните биологически граници", т.е. те не могат да се възпроизвеждат в нормална степен, тъй като възпроизвеждащата се популация е сериозно намаляла.

Въпреки това в много риболовни райони продължаваме да ловим 2 или 3 пъти повече риба от нивата, осигуряващи стабилност на запасите. Това е най-вече резултат от свръхкапацитета на флотите. В действителност този свръхкапацитет е икономически неефективен, защото той не само че изтощава запасите, но и непрекъснато намалява печалбите на сектора.

Освен свръхкапацитета, документът посочва други четири структурни слабости на сегашния подход:

  • липсата на точни цели в политиката, особено по отношение на отговорността в областта на околната среда и съчетанието с морски въпроси от общ характер;
  • твърде централизирана система за вземане на решения, търсеща краткосрочни решения, които в повечето случаи подкопават дългосрочната устойчивост;
  • рамка, която не предоставя достатъчно отговорности на сектора
  • отсъствие на политическа воля за спазване на ограниченията за риболов.

Тези въпроси подлежат на разглеждане при положение, че Европа подсигурява две трети от нуждите си от морски продукти чрез внос.

Комисията изразява загриженост, че ако в близките години не бъде постигнато по-екологосъобразно и устойчиво развитие, резултатът ще е изтощаване на морските ресурси и икономически нежизнеспособен риболовен сектор. Ако обаче следващата реформа пренесе в 21-ви век Общата политика в областта на риболова, това ще облагодетелства не само рибарите или крайбрежните области, но и всички европейски граждани.

След допълнителна консултация със заинтересованите страни Комисията ще подготви доклад за оценка на въздействието и ще разработи предложение за нов основен регламент. Това предложение може да бъде представено на Европейския парламент и на Съвета в началото на 2011 г. с оглед приемането му през 2012 година.

 

Подробна информация по българската Опреративна програма "Рибарство" /2007-2013 г./ четете в рамките на специализирана рубрика на Портал ЕВРОПА  по Обща селскостопанска политика на ЕС  ТУК

 

 



 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia