Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
31-08-2010

Нарушава ли изгонването на ромите европейското право?

По германската преса

От началото на годината Париж е върнал повече от 8 хиляди роми обратно в техните родини България и Румъния. Сега Брюксел критикува френския президент Никола Саркози. Европейската комисия изисква доклад за действията. Еврокомисар Рединг проверява дали Франция е нарушила европейското законодателство. Днес в Брюксел ще се състои разискване.

Стотици ромски семейства напуснаха уж „доброволно" Франция през последните дни. Еврокомисар Вивиан Рединг се съмнява в доброволността. Нейните служители работят върху  правен и политически анализ дали Париж е нарушил европейското право с експулсирането на ромите. Всеки гражданин на Съюза може да се движи свободно на територията на ЕС, а ромите след присъединяването на Румъния и България са граждани на ЕС.

Рединг иска да направи доклада публичен, обясни нейният говорител Матю Нюман. Миналата седмица се говореше, че докладът ще се дискутира само сред колегите в Комисията. В разискването в Брюксел ще участват комисарите Малстрьом и Рединг. От Франция ще присъстват министърът на европейските въпроси Льолуш и министърът на имирацията Бесон. Това е работен разговор, съобщиха от френското посолство на ЕС.

След още една седмица в Париж се събират шепа министри от Германия, Италия, Испания, Великобритания и Гърция. Те ще дискутират доколко граждани на ЕС може да бъдат ескпулсирани в техни страни на произход, когато са зависими изцяло от социалните грижи на страната приемник.

В момента от това печелят около 11 млн. европейци, живеейки в различна от тяхната родна страна. И тези права важат и за ромите, разбира се, добавя говорителят на Рединг. Въпреки това тази свобода не е обвързана с никакви условия само през първите три месеца от престоя. След това държавата приемник може да изисква от новодошлите доказателство, че те работят или че разполагат с други и достатъчно средства. Също така трябва да имат и здравно осигуряване.

„Така че трябва да се докаже, че тези хора не са в ущърб на социалната система на държавата", обяснява говорителят на ЕК. Тези, които не отговарят на изискванията, могат действително да бъдат изгонени. Това е също възможно, когато лицето е в конфликт със закона или е застрашено благосъстоянието на народа.

Тоест теоретично Франция може да върне обратно роми в техните родни страни. Но говорителят на ЕК уточни, че такива случаи на експулсиране трябва да са само изключения. „И това не може да бъде автоматичен механизъм, с който някой да бъде призован да изчезне за един ден".

И така френските министри, които се срещат заедно с ЕК в Брюксел, може да имат трудности с доказването на това, че масовото гонене на роми е в съотвестствие с европейското законодателство. Понеже съответният закон на ЕС предписва недвусмислено, че трябва да се предприеме проверка на отделния случай.

На засегнатия гражданин на ЕС трябва много прецизно да се докаже, защо той представлява заплаха. Също така трябва да се вземат предвид индивидуални обстоятелства като възраст, здравословно състояние, семейни отношения. На засегнатите лица трябва да бъдат съобщени писмено и детайлно причините за изгонването. Те трябва да имат възможност да обжалват решението. И освен това, с изключение спешните случаи, те трябва да получат един месец до напускане на страната.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.