Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
04-10-2010

ЕК представи пояснения по актуализацията на заплатите на европейските чиновници

В Правилника за длъжностните лица са определени ясни правила за годишно актуализиране на възнагражденията и пенсиите на служителите на ЕС, като те са обвързани с изменението на работните заплати в осем държави-членки, чийто общ БВП представлява 76 % от БВП на ЕС. Така заплатите на служителите на ЕС следват тези на националните държавни служители в съответните осем държави (Германия, Франция, Обединеното кралство, Италия, Испания, Нидерландия, Белгия и Люксембург). Тези правила не дават никаква възможност на Комисията или на Съвета по собствена преценка дали да прилагат други критерии, предава Рапид.

Методът за актуализиране на заплатите и пенсиите е неразделна част от целия пакет от реформи, въведени през 2004 г., който включваше създаването на категорията „договорно нает служител" с по-ниска заплата, както и въвеждането на по-висока пенсионна възраст, по-ограничени пенсионни права, по-високи пенсионни вноски, специален данък, който ще се увеличава всяка година до 2012 г. (до максимум 5,5 %) и по-ниски заплати при назначаване.

Методът за актуализиране, предвиден в Правилника за длъжностните лица, гарантира паралелно развитие на покупателната способност на националните държавни служители и на служителите на ЕС и отразява промените в разходите за издръжка на живота в Брюксел (размерът на актуализирането се определя чрез умножаване на индекса, изразяващ промените в разходите за издръжка на живота в Брюксел, по специфичния показател, измерващ промяната в покупателната способност на националните държавни служители).

Евростат изчислява актуализирането въз основа на статистически данни, предоставени от осемте държави-членки, а Съветът следва да вземе решение преди края на всяка година.

Винаги има изоставане с една година, тъй като годишното актуализиране на заплатите на служителите на ЕС се основава на предоставени от държавите-членки данни, които отразяват промените по време на предходната година и въз основа на които се определя актуализирането на заплатите в европейската администрация за следващата година.

С течение на времето методът е доказал своите качества като механизъм, който е справедлив по отношение на персонала и европейските данъкоплатци, тъй като обвързва актуализирането на заплатите в институциите на ЕС с покупателната способност на националните държавни служители. Благодарение на този метод отпада и необходимостта всяка година със Съвета да се водят оспорвани преговори относно заплатите.

Каква е ситуацията за 2011 г.? 0,4 - %1 намаление - това е предварителната стойност, с която ще бъдат актуализирани възнагражденията на служителите на ЕС тази година; това ще доведе до 2,8 % спад в покупателната способност на служителите на ЕС тази година (0,4 % намаление плюс 2,4 % увеличение на разходите за издръжка на живота); както и близо 6 % спад на покупателната способност на служителите на ЕС в периода 2004-2010 г. вследствие на прилагането на метода за годишно актуализиране на възнагражденията, предвиден в Правилника за длъжностните лица след реформата 2004 г.

Служителите на ЕС споделят болезнените трудности с националните служители, чиито заплати се понижават. Това показва ефективността на метода, чрез който се гарантира паралелно развитие на покупателната способност на националните държавни служители и европейската администрация.

Критиките срещу метода миналата година са резултат от закъснението във времето при изчисляването на заплатите в националните държавни администрации.

Съветът единодушно реши миналата година да не приеме предложението на Комисията, в което се отчитаха увеличенията в държавите-членки. Съветът прие увеличение с 1,85 %, вместо с 3,7 %, както беше изчислено в съответствие с метода, предвиден в Правилника за длъжностните лица.

В качеството си на пазител на Договора и на правото на ЕС и с подкрепата на Парламента впоследствие Комисията откри съдебна процедура с искане за отмяна на регламента на Съвета заради нарушаване на Правилника. Разглеждането на делото предстои, като се очаква изслушването на страните да се състои през декември 2010 г. Решението може да се очаква през първата половина на 2011 г.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.