Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
EUROPE Gateway live
News & Events
Tenders
European union
Bulgaria - EU
Negotiations
Programmes and Projects
FAQ
Library
Gateway EUROPE – About us; Code of Ethics
Surveys
European Parliament 2007
Road Safety
Highlights
Analyses
Interviews
EU History
EU institutions
EU member states
Acceding countries
Associated countries
Activities
EU Treaties
Chronology
Key documents
EU institutions
Financial bodies
Advisory bodies
Inter institutional bodies
Decentralised bodies of the European Union (agencies)
EU Chairmanships
Regular Reports
Accession Treaties
Founding Treaties
History
Activities
Accession Partnerships
Chapters
National positions
Common positions of the member states
Implementation
Accession Treaty
Chapter 1 Free movement of goods
Chapter 2 Freedom of movement for persons
Chapter 3 Freedom to provide services
Chapter 4 Free movement of capital
Chapter 5 Company law
Chapter 6 Competition policy
Chapter 7 Agriculture
Chapter 8 Fisheries
Chapter 9 Transport policy
Chapter 10 Taxation
Chapter 11 Economic and monetary union
Chapter 12 Statistics
Chapter 13 Social policy and employment
Chapter 14 Energy
Chapter 15 Industrial policy
Chapter 16 Small and medium-sized undertakings
Chapter 17 Science and research
Chapter 18 Education and training
Chapter 19 Telecommunications and information technologies
Chapter 20 Culture and audio-visual policy
Chapter 21 Regional policy and co-ordination of structural instruments
Chapter 22 Environment
Chapter 23 Consumers and health protection
Chapter 24 Co-operation in the fields of justice and home affairs
Chapter 25 Customs union
Chapter 26 External relations
Chapter 27 Common foreign and security policy
Chapter 28 Financial control
Chapter 29 Financial and budgetary provisions
Chapter 30 Institutions
Chapter 31 Other
Monitoring reports
Regular Reports
Pre-accession financial instruments
EU Programmes
Ispa Programme of the EU
Sapard Programme of the EU
PHARE Programme of the EU
SAPARD Measures
Bulgaria-destined funds
Strategies
Legislation
Plans and programmes
Publications
Europe from A to Z
National strategies
Regional strategies
Municipal strategies
Bulgarian acts of government
International acts
Reports
Regular reports of the EC
Progress reports
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
10-11-2010

ЕК представя пети доклад за икономическото, социалното и териториалното сближаване

Петият доклад на Европейската комисия за икономическото, социалното и териториалното сближаване показва, че политиката на сближаване на ЕС е допринесла значително за растежа и благоденствието и за насърчаване на балансираното развитие в целия Съюз. С политиката вече трябва да се решават нови предизвикателства, се казва в документа, цитиран от Рапид.

В по-широкия контекст на прегледа на бюджета на ЕС в доклада се подчертава, че инвестициите в бъдещата политика на сближаване трябва да са тясно съгласувани с целите на стратегията „Европа 2020". Предлага се също да се въведат много по-строги условия, както и стимули, за да се гарантира, че заделените за политиката на сближаване средства се използват по-ефективно и се поставя по-силен акцент върху постигането на резултати.

При представянето на доклада комисарят по регионалната политика на ЕС Йоханес Хаан заяви: „ За да гарантираме по-голяма възвращаемост на нашите инвестиции, е необходимо да направим политиката още по-ефективна при постигането на конкретни и измерими резултати. Необходимо е да извършваме разходите си по по-интелигентен начин, да се съсредоточим върху основните приоритети на ЕС и да направим ползите от вече извършваното от националните и регионалните органи още по-осезаеми."

Ласло Андор, комисар на ЕС по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване, добави: „Повече от всякога е необходимо Европейският социалиен фонд да послужи за целите на истинска европейска инициатива за заетост, с която да се помага на хората да си намират работа по-бързо. Политиката на сближаване ще способства за постигане на целите на ЕС в областта на заетостта и социалните въпроси като част от новата стратегия „Европа 2020"."

В доклада се представя подробна оценка на икономическото и социалното положение, опазването на околната среда и тенденциите в регионите на ЕС и се излагат няколко различни възможности за адаптиране на политиката след 2013 г.

От извършени оценки е видно, че между 2000 г. и 2006 г. инвестициите по политиката на сближаване:

  • са спомогнали за създаването на приблизително 1,4 млн. нови работни места, оказали са подкрепа на малките предприятия и са насърчили научноизследователската дейност,
  • са създали ценни възможности за обучение на милиони жени, млади хора, лица в уязвимо социално положение и безработни и са помогнали всяка година на около 2 млн. бенефициери по програми за обучение да намерят работа,
  • са модернизирали транспортните връзки, с което е оказана подкрепа за изграждането или подобряването на качеството на хиляди километри от автомобилната и железопътната мрежа, както и модернизирането на пристанища и летища,
  • са подобрили екологичните условия за милиони европейски граждани, като са привели качеството на питейната вода и пречистването на отпадните води към стандартите на ЕС.

В доклада се посочват изключителни по мащаб регионални различия в най-разнообразни области, като производителност, детска смъртност и уязвимост при промяна на климата. Направени са предложения за промяна на политиката.

Докладът съвпада във времето с по-широкия преглед на разходите на ЕС и поставя акцент върху това, че бъдещите средства следва да бъдат съсредоточени в ограничен брой приоритети в съответствие с поставените по стратегията „Европа 2020" цели за постигане на „интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж". С него се поставя началото на обсъждане на това как чрез цялостната структура на политиката на сближаване може да се гарантира, че всеки фонд допринася ефективно за постигането на целите на политиката по стратегията „Европа 2020". В доклада се защитава тезата, че циклите на планиране и управление на политиката на сближаване следва да бъдат преработени, за да се гарантира, че тези цели намират израз в инвестиционни приоритети.

Комисията предлага да се създаде всеобхватна обща стратегическа рамка, в която да се конкретизират приоритетите, целите и необходимите реформи за максимизиране на въздействието на инвестициите по политиката на сближаване. Начинът на тяхното постигане ще бъде конкретизиран в договор между държавите-членки и Комисията, основаващ се на бъдещите национални програми за реформа на държавите. Той ще включва определянето на ясни и измерими цели и поставянето на акцент върху важността на националната координация на средствата от различни източници на ЕС, за да се гарантира ефективното изпълнение и постигането на видими резултати.

Друга представена идея е да се предложат стимули, за да може изпълнението на програмите по политиката на сближаване да е възможно най-ефективно и амбициозно. Известна част от средствата по политиката на сближаване може да бъде заделена и предложена на националните и регионалните органи в зависимост от постигнатите от тях качество и напредък по представените програми. В доклада се предлагат и идеи за опростяване на системата за изпълнение, като се намали бюрокрацията и се подобри оценката, осъществяването и резултатите чрез по-ефективното поставяне на цели.

С публикуването на доклада се поставя началото на процес на обществени консултации, който ще продължи до 31 януари. Всички заинтересовани лица се приканват да представят становищата си по различните въпроси, повдигнати в заключенията на петия доклад по политиката на сближаване ТУК .

Пълния текст на петия доклад за икономическото, социалното и териториалното сближаване четете ТУК .



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.



Tyxo.bg counter