Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
26-01-2011

Външно министерство: Технически граничният контрол съответства в значителна степен на най-добрите практики на Шенген

По Медиапул София за пръв път реагира публично на френско-германските критики във връзка с готовността на България да се присъедини към Шенгенското пространство. "По повод изявления на висши френски представители", говорителят на Външно министерство Весела Чернева заяви във вторник, че България изпълнява и може да изпълнява задълженията си на външна граница на ЕС.

По отношение на Шенгенската информационна система (ШИС) Чернева припомни, че в България е била проведена детайлна проверка от представители на държавите членки на ЕС. "Единодушната експертна оценка е, че националната информационна система е в съответствие с най-добрите практики по прилагането на шенгенското законодателство", посочи говорителят на Външно министерство.

Тя отчете и признатия от ЕК безпрецедентен напредък в областите на правосъдието и вътрешния ред през последната година и половина.

"Нека припомня, че през юли 2010 г. ЕК и държавите членки, включително Франция, констатираха, че в България е налице силен устрем за реформи и са предприети активни мерки срещу организираната престъпност и корупцията. Не би било възможно тази европейска оценка да предполага, че е възможно данни от ШИС да попаднат в представители на международната организирана престъпност", добави Чернева.

За разлика от Букурещ, София все още не е изпълнила техническите критерии за членство, което, според уверенията на българските власти, трябва да стане до март. Последната проверка на сухопътната граница констатира недостиг на персонал, на екипировка, липса на фиксирани пунктове за наблюдение по южната граница на България.

Чернева посочи обаче, че техническото осъществяване на граничния контрол на България съответства в значителна степен на най-добрите практики на Шенгенския каталог и в редица области дори "надхвърля утвърдените европейски изисквания". Освен това страната ни се нарежда на второ място по конфискувани количества хероин сред държавите от Южна и Югоизточна Европа.

Процедурите по издаване на визи от българските задгранични представителства пък по оценките на експертите на ЕС съответстват на най-добрите практики в Шенгенските държави и изпълняват разпоредбите на Европейския визов кодекс, каза още Чернева.

"Бих искала да засегна и въпроса за даването на българско гражданство на граждани от трети страни, което се дискутира в този контекст. Статистиката за периода 2001 - 2010 г. показва, че общият брой на лицата, придобили българско гражданство през последните 10 години, е приблизително 64 000 души или около 6 400 годишно. Брой, който е пренебрежимо малък на фона на политиката на имиграция и на регулация, практикувана в редица други страни членки на ЕС", посочи Чернева.

Франция, Германия и други страни членки настояват България и Румъния да постигнат необратим напредък в справянето с престъпността и корупцията.

Румъния заплаши, че ще създаде проблеми за членството на Хърватия в ЕС, няма да ратифицира Лисабонския протокол и ще отхвърли едностранно мониторинговия механизъм в областта на правосъдието и вътрешния ред.

Българското правителство прие без протести исканията на Германия и Франция, като премиерът Бойко Борисов заяви, че "те са напълно основателни" и до момента критиките на европейски политици не бяха детайлно коментирани.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.