Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
14-06-2006

ЕС ОТНОВО ПОИСКА ОТ САЩ ДА ЗАКРИЕ БАЗАТА В ГУАНТАНАМО

Европейският Съюз поднови призивите си за закриване на американският военен затвор в базата Гуантанамо. Повод за това стана самоубийството на трима задържани. „Гуантанамо трябва да бъде закрит. Това е повод да повторим заявлението си”, заяви комисарят на ЕС по външните отношения Бенита Фереро-Валднер на среща на външните министри в понеделник.

Във вторник Европейският Парламент прие с огромно мнозинство резолюция, призоваваща за закриването на затвора. Временната комисия за разследване на обвиненията срещу САЩ заяви, че ЦРУ са „пряко отговорни” за отвличането и задържането на заподозрени в тероризъм в европейски страни. В изявлението се казва, че страни-членки на съюза „могат да бъдат държани отговорни” за неспазване на Европейската конвенция за човешките права. EUobserver цитира решението на комисията, в която се казва: „неприемливо е, че определени европейски правителства не са знаели за дейностите, свързани с извънредното задържане, което е ставало на тяхна територия”.

Председателят на комисията по външна политика на Европейския Парламент Елмар Брок съобщи, че в базата в Гуантанамо се строи нов голям затвор. News.bg цитира изказване на Брок- „Основният проблем - нарушаването на правата на задържаните продължава да съществува и независимо от броя на подобренията в сградите, затворът трябва да се затвори”.

Според вестник „Financial Times”, ЕС ще използва двустранната среща със САЩ през следващата седмица за да повдигне въпроса пред Вашингтон. Манфред Новак, докладчикът на ООН за изтезанията, заяви в понеделник, че европейските лидери трябва да отправят формално искане за закриването на институцията по време на срещата.

В същото време редица европейски държави припомниха, че членове на правителствата им още от януари призовават САЩ да закрият базата. Подобни искания отправиха австрийският външен министър Урсула Пласник, германският канцлер Ангела Меркел, британският правосъден министър Питър Голдсмит и външният министър на Люксембург Жан Аселборн.

Редица правозащитни организации критикуват ЕС за пасивната му позиция по въпроса за Гуантанамо.

Агенция „Нетинфо” съобщи, че „Амнести интернешънъл" призовава европейските държави да спрат да играят ролята на "партньори в престъплението" на САЩ в аферата с отвличане на заподозрени терористи и прехвърлянето им в страни, прилагащи изтезания.

В доклад и писмо, адресирано до срещата на лидерите от Европейския съюз на 15 и 16 юни, правозащитната организация подкрепя обвиненията, че Централното разузнавателно управление на САЩ е извършвало тайни полети за прехвърляне на предполагаеми терористи и че някои европейски страни са знаели за това.

Докладът, публикуван в Лондон, озаглавен "Съучастници в престъпленията - ролята на Европа в американската програма за прехвърляне на задържани", цитира шест случая за злоупотреба от страна на ЦРУ, в които са замесени седем европейски страни - Германия, Италия, Швеция, Великобритания, Босна, Македония и Турция.

Въпросът за доказателствата малко цинично се надценява, смята Дик Оостинг, директор на бюрото на "Амнести интернешънъл" за ЕС, цитиран от АФП. Според него европейските държави много по-малко се сещат да търсят доказателства, когато критикуват нарушения в други страни.

Той подчертава, че "липсата на значима реакция от ЕС, освен от парламента, поставя сериозни проблеми, не само за авторитета на ЕС, но и за ефективността на самата война срещу тероризма".




News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.