ЕВРОТО МОЖЕ ДА НЕ Е ПОЛЕЗНО ЗА ВСИЧКИ ЕВРОПЕЙСКИ ИКОНОМИКИ
Икономиките на Великобритания и други европейски страни ще спечелят малко, ако сега въведат еврото, се казва в ново проучване.
Изследователят Ричард Болдуин в доклада си „Вътре или вън:Има ли значение- Базиран на данни анализ на търговските ефекти на еврото”, прави извода, че страните, които приемат общата валута, усетят увеличаване на вноса, съобщава EUobserver.
Докладът, публикуван от Центъра за изследвания на икономическата политика в Лондон, показва че трите страни, които не са приели еврото- Великобритания, Швеция и Дания- не са регистрирали загуби в еврозоната от 1999 г. насам, като в същото време са увеличили износа си за страните с единна валута. Като цяло проучването показва, че когато една страна приеме еврото, общият й внос, както от страни от еврозоната, така и отвън, се увеличава.
Според Болдуин, ако Великобритания въведе еврото, износът й ще се увеличи с 3 млрд. долара, докато вносът ще скочи с 18 млрд. долара. Данните за Швеция и Дания ще бъдат сходни.
Търговските ефекти от въвеждането на еврото се различават значително за всяка отделна държава. Испания изглежда печели най-много от въвеждането, докато ефектите за Гърция са нулеви, или дори негативни.
Еврото бе прието на 1 януари в 12 от 15-те членки на ЕС.
Великобритания отложи въвеждането до не бъдат проведени икономически проучвания, а гражданите на Швеция и Дания гласуваха против общата валута.
Словения е първата от десетте нови страни в ЕС, която ще въведе еврото през януари 2007 г. Според Болдуин този ход е полезен за малките страни, докато по-големите икономики като Полша, Унгария и Чехия, могат да имат известни основания, ако пожелаят да запазят контрол върху монетарната политика и обменните курсове.