ЕВРОПЕЙЦИТЕ НЕ ИСКАТ ОБЩА ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА
Въпреки стремежа на Брюксел да се създаде обща европейска енергийна стратегия, последните социологически проучвания показват, че европейците предпочитат стратегическите решения да се взимат на национално равнище, съобщава EUobserver.
Новото проучване Евробарометър, което ще излезе през следващите седмици, но бе показано в предварителен вариант на Европейската Комисия вчера, показва, че 42 % от анкетираните смятат, че енергийните въпроси трябва да се разглеждат от националните правителства, докато 39 % вярват, че с това трябва да се занимават европейските институции.
Резултатите от проучването показват промяна в обществената нагласа, тъй като през есента на миналата година 47 % от европейците отдаваха предпочитание на ЕС при взимането на важни енергийни решения.
Новата тенденция се наблюдава във всички страни-членки и кандидати. Идеята за обща политика търпи най-голяма загуба в Кипър -27 %, Малта и Латвия -16 %. Дания е единствената страна, където обществената подкрепа се е увеличила със 7 %.
Според проучването действията на ЕС през есента на миналата година и тази пролет не са били достатъчно отразени, а самият съюз няма възможност за директно влияние върху националните правителства относно данъците, налагани върху горивата.
Въпреки ръста на цените на петрола европейците показват, че не приемат все още по-скъпата екологична енергия.
58 % от анкетираните заявяват, че „не са готови да плащат повече за енергия от възстановяеми източници вместо за енергия от други източници”.
В новите страни-членки 70 % от анкетираните не са готови да плащат по-високи цени за екологична енергия.
Като цяло проучването показва, че европейците са по-скоро готови да променят количеството на горивата, които потребяват, вместо да плащат по-високи цени.