Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
19-10-2006

КАК БЪЛГАРСКИТЕ И РУМЪНСКИТЕ ЕМИГРАНТИ ПОДДЪРЖАТ ИКОНОМИЧЕСКИЯ РАСТЕЖ

Румънските и българските емигранти поддържат икономическия растеж в родните си страни, това се казва в статия на вестник "Файненшъл таймс", озаглавена „Как българските и румънските имигранти поддържат растежа". Изданието публикува репортаж от село в Северна Румъния, чийто кмет споделя, че от 8000 жители, около 3000 живеят в Западна Европа, предимно в Испания, съобщава Mediapool.

В селото няма млади хора между 20 и 30 години. "Те казват, че ако могат да изкарват поне половината от това, което печелят там, ще се върнат, но тук няма работа", казва кметът пред репортера на вестника.

Стотици кметове в Румъния и България, които се подготвят да станат членове на ЕС на 1 януари, са в неговото положение, както и много негови колеги в Полша, Словакия и балтийските държави, приети през 2004 година, посочва журналистът.

Около 2 милиона румънци работят в чужбина - около 20% от населението в трудоспособна възраст. Те подхранват икономиката, допринасяйки за растежа й с около 3,5 млрд. евро, които внасят в родината си - достатъчно, за да покрият почти половината от тазгодишния й дефицит по текущата сметка.

Съчетанието на ефекта от растежа и емиграцията сведе безработицата от 8,4% през 2002 г. до 5%. За сравнение в Полша е 15%.

Европейските правителства се опасяват, че приемането на Румъния ще предизвика нова емиграция. Румънските демографи обаче не предвиждат силно впечатляващи нови емиграционни вълни. Както казва външният министър Михай Ръзван Унгуряну, "огромното мнозинство от хората, които биха могли да заминат след приемането ни, вече работят в чужбина".

Анализатори предвиждат, че при сегашното темпо на икономически растеж може да минат 20 години преди румънците да достигнат жизнения стандарт на днешните западноевропейци, така че имиграцията вероятно ще остане характерна черта на румънския живот още доста време. Но дали ще бъде трайна или временна?

Сегашните емигранти се различават от предишните емигранти от Източна Европа. Те поддържат тесни връзки с родните си места, влагат спечеленото в родното си село и за момента гледат на себе си, а и другите ги възприемат като временни имигранти. Но дали плановете им да се върнат ще издържат изпитанието на времето, е открит въпрос. Отговорът зависи главно от това колко бързо ще се заличи разликата в доходите между изтока и запада.

За Румъния и България тази разлика е още по-голяма, отколкото за страните, приети през 2004 г. Средният доход, изразен в покупателна способност, е едва 28% от западноевропейското равнище, сравнено с 45% в Централна Европа, така че периодът на емиграция за румънци и българи може да се окаже по-дълъг, отколкото за поляците.

Пълният текст на статията можете да видите на англоезичната версия на портала.

 



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.