СЪДЕБНАТА СИСТЕМА Е НАЙ-КОРУМПИРАНАТА СФЕРА В БЪЛГАРИЯ
Политическите партии са най-корумпираният сектор в света, показва световният корупционен барометър за 2006 г. на Transparency International, съобщава News.bg.
Данните за България показват, че най-корумпираните сфери са съдебната система (индекс 4,4), политическите партии (индекс 4,3), парламентът (индекс 4,2), здравеопазването (индекс 4,2) и полицията (индекс 4).
За сравнение от Transparency International посочиха, че през 2004 и 2005 г. най-висок индекс на корупцията в България са имали митниците (индекс 4,5).
Глобалната картина показва, че антикорупционните мерки са недостатъчни и неефективни. 15% от анкетираните смятат, не само че управляващите не противодействат адекватно на корупцията, но че в действителност я насърчават.
Според 16% от запитаните правителствата не се борят с корупцията, а 38% смятат, че управляващите са неефективни в дейността си по ограничаване и противодействие на корупцията.
Резултатите за България показват картина, близка до общата оценка в световен мащаб. Данните за 2006 г. сочат, че съществено се увеличава делът на гражданите у нас, които смятат, че корупцията засяга личния и семейния живот на хората.
Световният корупционен барометър за 2006 г. е създаден на базата на глобално проучване на общественото мнение, включващо 59 661 анкетирани лица в 62 страни.
Според изследването даването на подкупи е широко разпространено извън Европа и Северна Америка и показва, че най-често подкупи се дават на полицаи.
17% от хората, които са имали контакт с полицията, са платили подкуп, като най-често подкупи се плащат на полицията в Африка и Латинска Америка.
Средната стойност на подкупите в България е 160 лв., максималната е за съдебната система - 470 лв., в здравеопазването - 230 лв., в образованието - 120 лв., в полицията - 20 лв.
За сравнение подкупите в здравеопазването в Гърция варират около 382 евро, а във Франция - 734 евро, посочват от екипа на изследването.
Целия доклад на Transparency International можете да видите ТУК:
Global Corruption Barometer 2006 Full Report.pdf (295.13 Kb)