Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
16-01-2007

МАЛТА – ПЪРВЕНЕЦ В ЕС ПО ПЛАНИРАНЕ КАК ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ НА ЕВРОФОНДОВЕТЕ

Еврокомисарите по регионално развитие и по социални въпроси - Данута Хюбнер и Владимир Шпидла поздравиха правителството на Малта за това, че страната им е първата членка на ЕС, чиито стратегическа рамка и оперативни програми за плановия период 2007 - 2013 г. са вече одобрени от Комисията.

Още на 21 ноември Малта е изпратила на ЕК в електронен вид своята Национална стратегическа референтна рамка (НСРР),  уточняват от офисите на Данута Хюбнер и Владимир Шпидла. Точно месец след това Европейската комисия издава решението, с което одобрява документа, приоритетите на Малта и индикативните годишни финансови разчети в най-широк план.

Средствата по НСРР на Малта възлизат на 840 милиона евро. Оперативните програми (ОП) към нея са две - "Инвестиции в конкурентоспособността за по-добро качество на живот" и "Насърчаване на населението към повече от едно работно място и по-добро качество на живот". Предстои ЕК да одобри и оперативните програми на Малта.

Ресорните еврокомисари изтъкват перфектния пример на Малта и призовават останалите страни-членки да го последват.

Що се отнася до България, все още не е напълно ясен срокът, в който Брюксел ще може да одобри стратегическите ни документи за европарите.

Човекът, който практически води преговорите, е директорът на Дирекция "Управление на средствата от ЕС" в Министерството на финансите Боряна Пенчева. Тя очаква ЕК да одобри НСРР и ОП през май - както личи от презентацията на г-жа Пенчева, публикувана на Портал ЕВРОПА още миналата година със съдействието на пресслужбата на МФ.

"Очакваме одобрение на рамката през март - април. Следващият етап е договарянето на оперативните програми." - казва пък в интервю за днешния брой на вестник ДНЕВНИК заместник-министърът на държавната администрация и административната реформа Мария Дивизиева. Пред Панайот Ангарев, заместничката на министър Николай Василев пояснява, че предстои Оперативната програма "Административен капацитет" да бъде изпратена в Брюксел, "да водим официални преговори по нея и след това за подпишем документа."

Дивизиева допълва, че се предполага, че през март Финансовото министерство ще подготви национални правила за допустимост на разходите, "... за да е ясно какви проекти ще бъдат одобрявани и как може да се използва финансирането."

На специалния сайт за структурните фондове, поддържан от МФ, има презентация и на министъра на финансите Пламен Орешарски, озаглавена "Подготовка за участие на България в Структурните инструменти на ЕС". Там прогнозата на Орешарски е обобщена така: "Представяне на НСРР за одобрение в Европейската Комисия - срок до пет месеца след приемане на Регламента - реакция на Комисията - до три месеца; Представяне на Оперативните програми в Европейската Комисия - одобряване от Комисията - до четири месеца след представянето; Оценка на съответствието на системата за управление и контрол - септември - декември 2006 г.; 1 януари 2007 г. - начало на изпълнението на програмите; Годишно докладване пред ЕК за изпълнението на ОП."

ОП "Административен капацитет", както и останалите шест Оперативни програми, са част от дългосрочния стратегически документ, който очертава ролята на Структурните и Кохезионни фондове на ЕС за развитието на страната ни: т.нар. Национална стратегическа референтна рамка (НСРР).

Както Портал ЕВРОПА вече писа, НСРР бе приета от правителството на 22 декември 2006 г.

Зам.-министър Мария Дивизиева посочва пред ДНЕВНИК днес, че до края на месеца НСРР и Оперативните програми (ОП) ще бъдат изпратени в Брюксел.

През юли Мария Дивизиева каза пред Портал ЕВРОПА, че "Без да се хвалим ми се иска да кажа, че получихме доста добри отзиви от консултантите, които дойдоха да направят "екс-анте" оценка - предварителната оценка на програмата ни." Разширяването на обхвата е основната разлика между сегашния вариант на Оперативната програма "Административен капацитет" и предварителния й проект, който МДААР представи на ЕК в средата на миналата година, става ясно от интервюто в ДНЕВНИК с днешна дата. Съдебната система е включена в обхвата на Оперативната програма "Административен капацитет" по настояване на Европейската комисия. Става дума за обучение на магистратите и на съдебните служители, както и за по-добро предоставяне на услуги и информация.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.