Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
02-03-2007

ДНЕВНИК: ЧЛЕНСТВОТО ТОТАЛНО БЛОКИРА ПАРИТЕ ОТ ЕС

Веднага след като се присъедини към Европейския съюз, България се оказа неспособна да получава финансиране за нови проекти от общността заради липса на готовност на администрацията. Освен проблема с усвояването на средства от богатите структурни фондове на съюза, за който се знае от миналата година, сега се оказа, че е блокирано одобрението на нови проекти и по предприсъединителните фондове, средствата от които страната ни ползваше като кандидат-членка и които по принцип може да продължи да ползва до 2010 г.

От 1 януари нови проекти по ФАР и ИСПА не се сключват, тъй като българската администрация се забави и не успя навреме да получи необходимата акредитация по разширената децентрализирана система за изпълнение (EDIS) на парите по ФАР и ИСПА. На практика се получава, че в момента се извършва само техническа работа - обявяват се проекти, набират се оферти на кандидати, но когато нещата опрат до финансиране и сключване на договори с бенефициентите, процесът се блокира, каза пред "Дневник" първият секретар на Представителството на Европейската комисия в София Фернандо Понс Канто. Очакванията на комисията са окончателната акредитация да бъде получена през май или юни тази година.
Според Фернандо Понс Канто, ако това се случи, няма да има сериозен финансов проблем за страната. При забавяне и поредно неспазване на сроковете обаче България може да се окаже в по-неблагоприятно финансово положение в сравнение с времето преди приемането й в ЕС, тъй като няма да получава средства не само от еврофондовете, но и по нови проекти от предприсъединителните фондове.

EDIS акредитацията е задължителна за отпускането на средствата, защото след присъединяването на дадена страна в ЕС се отменя предварителният контрол на Европейската комисия върху тръжните процедури и целият процес, включително сключването на договори, трябва да се поеме от съответната държава членка. За целта обаче тя трябва да докаже пред Брюксел, че е способна да разпределя и да управлява прозрачно парите, получавани от ЕС.

Още през май миналата година Европейската комисия в своя мониторингов доклад предупреди българското правителство, че ако продължи със забавянето и не успее да получи акредитацията EDIS навреме, това "би довело до сериозни последици, включително до загуба на големи суми от предприсъединителното финансиране". В предпоследния доклад на комисията се казваше още, че подобно забавяне "хвърля съмнения върху способността на България да контролира правилно бъдещото изразходване на средствата по структурните фондове". Само преди две седмици Европейската агенция за борба с измамите (ОЛАФ) съобщи, че български фирми са замесени в една от най-сериозните афери с източване на средства от предприсъединителната програма САПАРД.

Първоначалният срок за получаване на EDIS акредитация беше средата на 2006 г. Въпреки призивите на ЕК за спешни действия българското правителство не успя да покрие необходимите критерии навреме, за да могат преди 1 януари всички агенции, които работят по програми по ФАР и ИСПА, да получат акредитация.

Според информация на Министерството на финансите през февруари е бил проведен одит на агенциите, които работят с програми по ИСПА, а сега текат проверки и за акредитацията по ФАР. В четвъртък от министерството официално потвърдиха информацията, че по програма ИСПА временно са спрени средства по някои от финансовите меморандуми, въпреки че от ведомството твърдят, че с акредитацията по ИСПА няма проблеми. Колкото до парите от ФАР, от финансовата институция твърдят, че България "не е спряла да получава средства по отношение на сключени с бенефициенти договори". Изплащането на средства по сключените до 31 декември м.г. договори обаче никога не е било застрашено. Проблемът е, че без EDIS акредитация не могат да се сключват нови договори.

Междувременно на заседанието в четвъртък Министерският съвет одобри оперативните програми, по които през следващите седем години трябва да получаваме средства от фондовете, от които черпят страните членки. Следващата седмица седемте оперативни програми ще бъдат представени пред Европейската комисия. Програмите вече бяха изпращани за одобрение в Брюксел, но досега комисията ги връщаше със забележки. Най-оптимистичният вариант е най-рано през септември да бъдат обявени първите търгове за конкретни проекти по тези програми.

(по вестник „Дневник")



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.