Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
27-04-2007

"ФАЙНЕНШЪЛ ТАЙМС": „СЕРИОЗНА” КОРУПЦИЯ ПРЕДИЗВИКВА КОНФРОНТАЦИЯ В БРЮКСЕЛ

Великобритания и Франция обединиха усилията си и поискаха от Брюксел да действа строго спрямо България и Румъния заради "сериозната" корупция и твърденията, че двете най-нови членки на Европейския съюз са оставени без натиск. Това пише британският вестник "Файненшъл таймс", цитиран от Netinfo.

Швеция и Холандия също изразиха опасения, че Европейската комисия не взема на сериозно обещанието си да поддържа натиска върху двете балкански държави да изпълнят съдебните реформи, което подкопава процесът на разширяване на ЕС.

Формалната жалба, според "Файненшъл таймс", е направена на частна среща този месец. Страните-членки твърдят, че европейският комисар по правосъдие и вътрешен ред Франко Фратини е станал твърде близък с двете държави, които наблюдава. Решението на Фратини да отиде да кара ски през февруари с Румен Петков, българският вътрешен министър, е предизвикало притеснения в някои столици и сред колегите му в Брюксел.

Говорителят на италианския комисар уточни, че карането на ски е станало по време на работен уикенд в България и отрече "с възможно най-силните думи" каквито и да било предположения за конфликт на интереси. Въпреки това посланиците от ЕС твърдят, че оценките на Фратини за напредъка на България, в частност, не отразяват думите на дипломат, който заяви, че положението в страната е много, много сериозно. "На карта е заложена правдоподобността на процеса на разширяване. Защото ако не можем да се справим с това както трябва, заключението ще е, че не можем да приемаме нови страни в бъдеще", смята други дипломатически източник.

"Файненшъл таймс" припомня, че България и Румъния станаха членки на ЕС на 1 януари, но с условието, че ще извършат много бързо реформите в областта на правосъдието, борбата с корупцията и организираната престъпност. ЕК установи режим на мониторинг, след който страните могат да бъдат наказани с активирането на предпазни клаузи от договора за присъединяване. Според някои страни-членки на ЕС представители на ЕК са получили указания на четири очи да не се отнасят много критично към България и Румъния, въпреки че в София няма нито един осъден за корупция по високите етажи.

Посланиците на Великобритания, Франция, Холандия и Швеция поискаха среща с Катрин Дей от ЕК, за да поискат от нея докладът, който се чака през юни да е възможно най-критичен. Британското издание, цитирано от Netinfo, посочва още ,че Франция и Холандия са скептични за разширяването, а Великобритания и Швеция искат да се уверят, че българският опит няма да попречи на усилията за разширяване на границите на ЕС.

 



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.