Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
04-05-2007

СКАНДАЛЪТ ВЪВ ВЛАСТТА СТИГНА ДО БРЮКСЕЛ

Ходът на разследването в "Топлофикация" и скандалните събития от последните дни се следят "лично и отблизо" от Европейската комисия, по-специално от еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини. Това става ясно от изявление пред БНР на говорителя на Фратини Фризо Роскам Абинг, който изрази надежда, че борбата с корупцията в България ще продължи без колебания.

Припомняме, че само преди дни влиятелният "Файненшъл таймс" писа, че Лондон и Париж се съмняват в почтеността на Франко Фратини: Франция и Великобритания твърдят, че европейският комисар по правосъдие и вътрешен ред "...е станал твърде близък с двете държави, които наблюдава" (България и Румъния, бел. ред.) Решението на Фратини да отиде да кара ски през февруари с Румен Петков, българският вътрешен министър, е предизвикало притеснения в някои столици и сред колегите му в Брюксел - допълни вестникът.

Както обобщава "Медиапул", за момента е налице един-единствен институционален отговор на безпрецедентната ситуация, в която следовател №1 е директно обвинен от шефа на държавния холдинг "Булгартабак", че искал ежемесечно да му изплащат по 150 000 лв., пробутвал свои фирми за ремонти и посредничил за назначения на кадри от ДПС.

А именно, че след като четоха декларации и отправяха закани, депутатите свикаха извънредно в четвъртък парламентарната комисия по корупция, която реши другата седмица да изслуша главния прокурор Борис Велчев.

Междувременно председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков коментира, че това, което се случва, е вредно за България, за правителството и за БСП, още повече, че тече партньорка проверка от ЕК по глава "Правосъдие и вътрешни работи".

"Разбира се, че се интересуваме от подобни важни случаи. Редовно на всеки две седмици получаваме от отговорните български институции информация, както за по-общите политически и законодателни действия, така и за отделни значими случай", обясни пред БНР говорителят на Фратини, цитиран от "Медиапул". Говорителят допълни, че ЕК не коментира развитието на тези случаи, "защото имаме доверие в политическата и съдебната власт в страната и особено в главния прокурор и неговата амбиция да продължи реформата в съдебната система старателно и неотклонно, независимо кой е обект на даденото разследване".

Портал ЕВРОПА припомня на своите читатели какво отчете България в края на първото тримесечие от членството ни в ЕС по отношение на борбата с корупцията. Вижте обобщение от доклада ТУК

Депутати и от мнозинството, и от опозицията, изразиха убеждение, че настоящият мегаскандал тръгва от среди в БСП и става дума за преразпределение на власт и влияние, пише "Медиапул". Според тях пръст в цялата компроматна история с подслушването на близкия до Овчаров бизнесмен Красимир Георгиев има вътрешният министър Румен Петков, от години известен като вътрешнопартиен противник на колегата си.

Интерес от дискредитирането на енергийния министър имал и президентът Първанов, който също е в конфликт с него и би желал да държи контрола върху енергийните връзки с Русия и свързаните с тях огромни финансови потоци, твърдят депутати.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.