Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
21-06-2007

ДНЕВНИК: ЮНСКИЯТ ДОКЛАД НА БРЮКСЕЛ ЩЕ Е КАТО ДЕКЕМВРИЙСКИЯ

Европейската комисия ще продължи наблюдението над България по всички шест показателя в сферата на правосъдието и вътрешния ред, защото не е намерила достатъчно аргументи да отчете значителен напредък по който и да било от тях. Това е изводът от предварителния вариант на доклада на ЕК, видян от"Дневник".

Текстът от 14 страници е в типичния за Брюксел дипломатичен стил, но служители на комисията го определят като негативен. "Дипломатично казано, това не е положителен доклад. Не сме разчитали на чудеса, но очаквахме България да постигне повече", каза експерт, запознат с подготовката на оценката. Зад изрази като "необходими са повече усилия" се крие разочарованието от недостатъчния напредък на страната, посочи той. Само един от показателите - конституционни промени, премахващи съмненията в независимостта на съдебната система, е отчетен като формално изпълнен, макар и не докрай, защото все още предстоят промени в закони. "Нужна е още работа" е извод, който се отнася и до останалите критерии: осигуряване на ефективен съдебен процес, реформиране на съдебната система, борба с корупцията по високите етажи, както и с подкупността на граничните пунктове и в местната власт, борба с организираната престъпност и прането на пари (виж карето).Комисията не може да намери причини да прекрати наблюдението в тези области, макар първоначалните й намерения да са били то да приключи през юни 2008 г., като дотогава на всеки шест месеца отпадат по две сфери, каза експерт от ЕК. Според дипломати натиск за продължаване на мониторинга оказват и влиятелни страни - членки на Европейския съюз. Неофициално служители на комисията си обясняват забавянето на реформите не толкова с неумение, колкото с наличието на достатъчно мощни интереси, които работят срещу промените.

Като цяло коментарите в Брюксел за доклада отчитат, че той няма да препоръча задействане на предпазна клауза, но не скриват разочарованието от България за липсата на достатъчно положителни резултати. Тонът им контрастира на оптимистичните изказвания от София.

Правителството ще намери начин да изтълкува доклада по начин, удобен за него, ние обаче съветваме българските медии да го прочетат много внимателно и да задават правилните въпроси, каза високопоставен брюкселски чиновник. Документът отразява фактите така, както са били поднесени от властите в София, но и както са били видени от експертите на ЕК и страните членки, посочиха експерти на ЕК.

В Брюксел отказват да правят сравнения между скоростта на реформите в България и в Румъния, защото проблемите и наблюдаваните области в двете страни са различни. След първата половин година членство в ЕС някои от комисията продължават да смятат, че правилното решение и за двете страни е било по-късно влизане в общността, за да се запази стимулът им за реформи. Въпреки това неофициалните прогнози са, че до предпазни клаузи няма да се стигне, защото минусите на такъв акт превишавали плюсовете. Както заяви преди седмица председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, истинският въпрос пред България и Румъния не е за предпазните клаузи, а какво е доверието в тях. Високопоставен експерт изказа мнение, че критиките в доклада са достатъчен знак към София и че продължаващият мониторинг е достатъчно голяма санкция, тъй като България остава със статут на наблюдавана държава. Не е комплимент за една страна членка да бъде отделена от останалите и подложена на безпрецедентно наблюдение, каза експертът, според когото именно това е истинската санкция.

Най-много критики в доклада са отправени към борбата с корупцията по високите етажи и с организираната престъпност, съобщава „Дневник". България не е била достатъчно убедителна в безпристрастното разследване на корупционни случаи, необходима е по-добра координация между институциите, които се борят с нея, се казва документа. Не са достатъчни и усилията срещу влиянието на засегнати страни върху следствието и прокуратурата и е необходимо да се покажат конкретни съдебни производства и уволнения при случаи на корупция в държавните институции. Според експерти в България има проблем с политическата култура, която толерира корупцията и намесата на неясни интереси в политическите решения. Препоръчват се повече усилия за прилагането на стратегията за борба с организираната престъпност и прането на пари. В показателите за съдебната система със знак плюс се отбелязва произволното разпределение на съдебни дела, но се иска сериозно подобряване на качеството на разследванията. Отчита се и упоритият проблем със скоростта на съдебните процедури и произнасянето на присъди. Документът споменава и показните убийства и настоява за приключване на случаите. Корупцията в местната власт, по границите, в агенцията по пътищата и корупционни практики на ниско ниво също продължават да са проблем.

 



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.