Europe.bg
  Home - Library - Europe from A to Z
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Library / Europe from A to Z

  • A+
  • A-

Развитието на институциите на ЕО

През 70-те години развитието на институциите на ЕО се характеризира със застой. Комисията, замислена като изпълнителен орган на ЕО, като ядро и двигател на интеграцията, в нарастваща степен се бои от противопоставяне на Съвета на министрите, в който предимство имат интересите на отделните страни. Френският президент Жискар д’Естен характеризира тогава Комисията като звено за управление, Парламента - като законодателен орган, а Европейския съвет като “изпълнителен орган” на Общността. Европейският съвет възниква през 1974 г. - извън договора - съгласно решение на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕО и в бъдеще е трябвало да заседава най-малко два пъти годишно. Той определя основните насоки на политиката на ЕО и съществено влияе върху развитието на интеграционния процес. Интензифицирането на ЕПС допълнително допринася за отслабването на Комисията, тъй като външнополитическите въпроси се разглеждат в този нов орган.
От създаването на “Общата асамблея” с Договора за ЕОВС стъпка по стъпка Европейският парламент се освобождава от своята позиция в сянка. Още през 1958 г. депутатите самоуверено преименуват своята асамблея в “Европейски парламент”. Това едновременно е символичен знак, но и поемане на отговорност. Въпросът за преките избори постоянно е поставян от депутатите. Като компенсация за застоя в другите области на интеграционния процес след известни забавяния от 7 до 10 юни 1979 г. в тогава деветте държави членки на ЕО са проведени първите избори за Европейския парламент. Така европейската интеграция преминава на ново качествено равнище. За първи път гражданите на ЕО могат да влияят директно върху формирането на европейската политика. Оттогава Европа вече е тема само от масата за преговорите. От този момент нататък актьорите в европейската политика е трябвало по-осезателно да включат в своето мислене и в своите действия волята на гражданите на Европа. Посредством Парламента - органа за комуникация, действие и контрол - изграждането на европейската идентичност получава нови възможности. Но преди всичко останало този първи избор постига едно - чрез волята на гражданите е легитимирано делото на европейското обединение.
 Въпреки че гражданите на ЕО избират депутати в един Парламент, чиито правомощия дори приблизително не могат да се сравняват с тези на националните парламенти, гласуването в първите европейски избори (62,4% от имащите право на глас европейци участват в тях през 1979 г.) укрепва този единствен демократично легитимиран орган на Общността и повишава относителната му тежест в ЕО.



Europe from A to Z


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.