Europe.bg
  Home - Library - Europe from A to Z
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Library / Europe from A to Z

  • A+
  • A-

Две ad hoc комисии за подготовка на реформите

Европейският съвет във Фонтенбло назначава две ad hoc нови комисии по реформите - “Европа на гражданите” и за институционални въпроси.
Комисията “Европа на гражданите”: Сложността на европейския интеграционен процес утежнява достъпа до обединена Европа. Сложната специализирана терминология, многообразно разклонените институции, дистанцираното намиране на решения - всичко това са частични обосновки за голямото разстояние между гражданите и ЕО. Сложните политически системи често предават информация, намерения и разбирания с помощта на символи и не на последно място по обиколния път на персонализацията. На Общността липсват позитивно натоварени символи. Последиците от това са дефицит на лоялност, идентичност и представителност.
Европейският съвет, който осъзнава базисното значение на поли-тическите символи за съществуването на модерните общества, наз-начава във Фонтенбло една ad hoc комисия, която трябва да подготви и да координира мерки за поощряване на европейската идентич-ност на гражданите на Общността. Ръководството на тази комисия поема италианецът Адонино.
Комисията за институционални въпроси: След като институционалната криза на Общността в продължение на години бе станала постоянна тема както с “Тържествената декларация за Европейски съюз” от юни 1983 г., с проектодоговора на ЕП за създаването на “Европейски съюз” от февруари 1984 г., така и с един френски и с един английски меморандум за бъдещето на Европа, в които писмено бяха изложени няколко мотива за реформи, то Европейският съвет във Фонтенбло прецени от своя страна, че е настъпил точният момент да фиксира по-прецизно контурите на един “Европейски съюз”. С тази задача Съветът натовари една ad hoc комисия за институционални въпроси, ръководена от ирландеца Дуудж. Комисията е трябвало да представи предложения за по-доброто функциониране на европейското сътрудничество в рамките на Общността, както и в областта на политическото сътрудничество и в други области. Още на срещата на върха в Дъблин на 3 и 4 декември 1984 г. комисията представя един междинен доклад със следните предложения, които са представени една година по-късно на срещата на върха в Милано:
 • В институционалната област на ЕП трябва да се предостави, що се отнася до законодателната процедура, действително право за участие във вземане на решенията. Процедурата за гласуване в Съвета се променя така, че като правило се осъществяват гласувания с квалифицирано мнозинство. Само при нови политически начинания и при разширяването на Общността трябва да се прилага принципът на единодушието. Като противовес на гласуването с мнозинство, превръщащо се в основно правило, е предвидено, че за известен преходен период един жизненоважен, внимателно обоснован интерес на отделна държава може да бъде взет под
 внимание. Съветът и Комисията трябва съответно да установяват дали такъв жизненоважен интерес може да бъде признат. 
 • В областта на външната политика се изисква по-тясна обвързаност между външните отношения на ЕО и ЕПС. ЕПС трябва да бъде укрепено със създаването на Секретариат. Междинният доклад призовава за създаването на истински вътрешен пазар и за разширяването на европейската валутна система.



Europe from A to Z


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.